Nowi funkcjonariusze w Podlaskiej KAS

2022.09.12 15:30
W poniedziałek (12.09) w szeregi Służby Celno-Skarbowej wstąpiło 14 nowych funkcjonariuszy.
Nowi funkcjonariusze w Podlaskiej KAS
Fot: KAS

W poniedziałek do 1030 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w województwie podlaskim dołączyło kolejnych 14 - 7 mężczyzn i 7 kobiet. Nowi funkcjonariusze złożyli ślubowanie w obecności kadry kierowniczej i pocztu sztandarowego podlaskiej KAS.

Osoby, które włożyły w poniedziałek mundury, mają za sobą wieloetapowy proces rekrutacji, który składał się m.in. z testów wiedzy, sprawności i kompetencji oraz rozmowy kwalifikacyjnej i badania zdolności do pełnienia służby. Przyjęci funkcjonariusze w ramach podlaskiej KAS będą pełnili służbę w oddziałach celnych granicznych i wewnętrznych oraz w komórkach kontrolnych.

W ślubowaniu udział wziął dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski, który powiedział mianowanym funkcjonariuszom, że czekają ich ważne i odpowiedzialne zadania oraz możliwości rozwoju.

Gratulacje i życzenia bezpiecznej służby złożył nowym mundurowym także Naczelnik Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego nadinsp. Maciej Fiłończuk.

Kto może zostać funkcjonariuszem KAS

Funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej nie mogą być osoby, które niegdyś pracowały lub współpracowały w określonych przepisami organach bezpieczeństwa państwa. W związku z tym od kandydatów urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r. wymagane jest złożenie oświadczenia w tym zakresie.

Przyjęcie do służby składa się z kilku etapów. Najpierw odbywa się weryfikacja dokumentów, później kandydaci muszą napisać test wiedzy obejmujący swoim zakresem organizację i funkcjonowanie administracji publicznej, w tym KAS, członkostwa RP w UE oraz aktualnych zagadnień społeczno-gospodarczych oraz przejść test psychologiczny, fizyczny i kompetencyjny. Osoby, które zostaną przyjęte będą odpowiedzialne kontrolę przepisów prawa celnego i przepisów związanych z wywozem i przywozem towarów. Do tego udzielają koncesji, zezwoleń i rejestracji urządzeń związanych z grami hazardowymi. Rozpoznają, zapobiegają i wykrywają przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz przestępstwa związane z przywozem i wywozem towarów, ochrony dóbr kultury oraz własności intelektualnej. Kontrolują też transport drogowy i współpracują z organami celnymi innych krajów.

Osoby, które zostaną przyjęte mogą liczyć na uposażenie, które wynosi 3779,50 zł brutto na rękę oraz różne dodatki np. za wysługę lat, kontrolerski, żywieniowy, za pracę w godzinach nocnych itp. Osoby, które chciałyby zostać przyjęte muszą mieć polskie obywatelstwo, dobry stan zdrowia, minimum średnie wykształcenie, niekaralność za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Warunkiem przyjęcia jest także nieposzlakowana opinia i korzystanie z pełni praw publicznych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

830 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39