Nowoczesny system w Białymstoku. Doręczyciel korzysta z tableta

2014.02.25 00:00
Doręczyciele przesyłek sadowych będą korzystali z tabletów. Dzięki temu sąd ma otrzymywać szybciej informację o doręczeniu lub nie przesyłki do odbiorcy.
Nowoczesny system w Białymstoku. Doręczyciel korzysta z tableta
Fot: sxc.hu

To nowy system o nazwie EPO. Elektroniczne potwierdzenia odbioru mają przede wszystkim usprawnić przepływ informacji pomiędzy doręczycielem listów sądowych, a prokuratorami i sądami. Odbiór ma być potwierdzony podpisem na tablecie i dzięki temu trafi od razu do systemu informatycznego sądów. Według wyliczeń po wysłaniu przesyłki do czasu odbioru informacji o niej ma minąć 7 dni (przy tradycyjnej formie było to około 20).

Projekt EPO wdrażany jest jak na razie jedynie w białostockim sądzie apelacyjnym, okręgowym i rejonowym. W niedługiej przyszłości ma EPO ma objąć wszystkie placówki w kraju.

Przypomnijmy, że problemy z przesyłkami wynikały z nowej współpracy Polskiej Grupy Pocztowej i InPost. Od 1 stycznia Polska Grupa Pocztowa i Inpost dostarczają przesyłki sądowe i prokuratorskie (wcześniej obsługiwała je Poczta Polska). Pojawił się jednak problem z dostarczaniem przesyłek do odbiorców i informacji zwrotnej do sądów.

- Sądy, nie mając informacji o doręczeniu przesyłki, często dopiero na rozprawach dowiadują się, że nie ma np. świadka - mówi Przemysław Wasilewski rzecznik Sądu Okręgowego w Białymstoku.

W takiej sytuacji sprawy zwyczajnie zostają odroczone. Tylko w ostatnich dniach takich przypadków było kilka.

W ciągu kilku dni z wokandy białostockiego sądu okręgowego "spadły" dwie rozprawy. Bezpośrednią tego przyczyną był brak informacji o tym, czy przesyłka dotarła do adresata.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1240 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39