Nowy podatek paliwowy

2015.01.09 00:00
Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje nowy podatek paliwowy. Jest to tzw. "opłata zapasowa", która sprawi, że ceny wzrosną od 4 do 6 groszy na litrze.
Nowy podatek paliwowy
Fot: freeimages.com
Od 1 stycznia wprowadzono opłatę zapasową

Ostatnio wszyscy cieszą się niższymi cenami paliwa. Ceny ropy naftowej na światowych rynkach dawno nie były tak niskie. To spowodowało, iż rząd postanowił wprowadzić tzw. "opłatę zapasową", którą muszą płacić producenci paliw. Pieniądze trafią do powołanej przez rząd Agencji Rezerw Materiałowych.

Rząd twierdzi, iż kierowcy nie odczują różnicy. Ci jednak w to nie wierzą.
- No to nacieszyliśmy się tańszym paliwem. U nas tak jest, że uderza się w zwykłych ludzi, bo tak najłatwiej – mówi jeden z białostockich taksówkarzy, który woli pozostać anonimowy. – Pamiętam czasy, kiedy 3 zł za litr paliwa to było drogo, ale tamto już nie wróci. A klienci skarżą się, że ceny wysokie, a co ja poradzę? Też przecież muszę zarobić, żeby utrzymać rodzinę, a tu paliwo takie drogie. Szkoda gadać – dodaje.

Dotychczas polscy producenci paliw mieli obowiązek utrzymywania rezerw, które gwarantowały nieprzerwaną produkcję przez 76 dni. Zgodnie z nowelizacją ustawy z 2014 roku o zapasach ropy naftowej, zapasy surowców mogą być mniejsze. Aktualnie wystarczy rezerwa na 68 dni. To powoduje, że producenci muszą płacić "opłatę zapasową". Kwota będzie uzależniona od tego jakie są rezerwy.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

1611 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39