Nowy sezon artystyczny w BTL-u. Premiery i pierwsza w Polsce scena marionetkowa

2013.09.09 00:00
Kilka nowości - zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, nowa scena opery marionetkowej, wyjazdy zagraniczne. Białostocki Teatr Lalek rozpoczął sezon artystyczny 2013/2014.
Nowy sezon artystyczny w BTL-u. Premiery i pierwsza w Polsce scena marionetkowa
Fot: Anna Dycha

Jesień obfitować będzie w spektakle dla dzieci i młodzieży. W repertuarze znajdą się cieszące się popularnością: "Lenka", "Bazyliszek" i "Szpak Fryderyk". Wróci też "Kopciuszek". Nie zabraknie propozycji dla dorosłych - spektakli "Texas Jim" oraz "Montecchi i Capuleti".

Spektakl w autobusie i pytania o duchowość

Pierwsza tegoroczna premiera - "Jaśniepanienka" - realizowana jest w ramach festiwalu Inny Wymiar. Spektakl, oparty na rosyjskim dramacie Niny Sadur (według opowiadania "Wij" Nikołaja Gogola), dotyka rozważań na temat metafizycznego i racjonalnego postrzegania rzeczywistości, a także styku nauki i religii. Powstaje we współpracy z twórcami z zagranicy: reżyserem Olegiem Żiugżdą (Teatr Lalek w Grodnie) i scenografką Vitalią Samuilovą (Wilno).

Druga propozycja, realizowana we współpracy z Teatrem Kolegtyw, to "Taxi Podlasie".
- Spektakl powstanie w autobusie, a inspiracją dla niego są teksty autorów pochodzących z Białegostoku i Podlasia - wyjaśnia Jacek Malinowski, dyrektor BTL-u.

Premiery spektakli 25 i 26 września.

Kierunek: prapremiery

Na święta BTL przygotowuje "Opowieść wigilijną" według Dickensa. W planach ma także spektakle "Kot w butach" w reż. Piotra Tomaszuka oraz "Franz Kafka. Komedia" w reż. Jacka Malinowskiego.

- Chcę, żeby w repertuarze znajdowały się prapremiery - podkreśla szef teatru. - Zależy mi, by były to nowe współczesne teksty albo oryginalne interpretacje klasyki.

Zagraniczna współpraca i wyjazdy

Placówka będzie również współpracowała ze słowackim reżyserem Mariánem Pecko oraz reżyserką z USA - Yaną Ross. Przygotowuje się także do Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich, który już w maju 2014 r. Ponadto w planach ma wyjazdy, również zagraniczne, m.in. do Frankfurtu nad Odrą.

Jedyna w Polsce scena opery marionetkowej

W posiadaniu teatru znalazła się scena opery marionetkowej. Przyjechała ze szwedzkiego muzeum i jest to jedyna w kraju tego typu konstrukcja. Dzięki niej można odegrać barokową operę marionetkową, również z udziałem śpiewaków i orkiestry, oraz wyjść z teatrem w przestrzeń miasta. Premierę sceny zaplanowano na grudzień.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

890 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39