Obowiązkowe miejscówki w PKP Intercity. Będzie mniejszy tłok w pociągach?

2013.03.19 00:00
Bilet i miejscówka na jednym blankiecie to najnowsza zmiana w obsłudze przewozów pasażerskich. Oznacza to, że miejscówki będą obowiązkowe również dla posiadaczy biletów okresowych. Spółki liczą, że zmniejszy to tłok w pociągach.
Obowiązkowe miejscówki w PKP Intercity. Będzie mniejszy tłok w pociągach?
Fot: JK
Obowiązkowe miejscówki mogą sprawiać problem m.in. posiadaczom biletów miesięcznych

Od wtorku (19.03) na przejazdy pociągami spółki PKP Intercity obowiązuje jeden blankiet, na którym będzie wydrukowany bilet i miejscówka. Przewoźnicy liczą, że zapobiegnie to sytuacjom, w których dochodziło do chaosu w pociągu z powodu braku miejsc siedzących, jednak oznacza to również obowiązek zapłacenia za miejscówkę - pasażer zapłaci dokładnie tyle samo za bilet z gwarantowanym miejscem siedzącym i bez niego.

Nowe rozwiązanie przyjęły trzy spółki - PKP Intercity, PKP S.A. oraz PKP Informatyka. Pasażer ma być ponadto powiadomiony o ewentualnym braku miejsc siedzących w wagonie już na etapie kas – może wówczas wybrać, czy chce kupić bilet bez gwarancji miejsca siedzącego, czy pojechać innym pociągiem. Takie rozwiązanie ma informować spółki o frekwencji w ich pociągach - na jego podstawie przewoźnik miałby dopasować liczbę wagonów do realnego zapotrzebowania na miejsca.

Spółka PKP Intercity nie zapowiada podwyżki cen. W przypadku pociągów Express InterCity, Express oraz I kl. Twoich Linii Kolejowych (TLK), gdzie do tej pory obowiązywała rezerwacja miejsc, cena biletu będzie nadal sumą opłat za przejazd i miejscówkę. Za to w II klasie TLK pasażer nie będzie już dopłacał 3 zł za miejsce siedzące.

Również od 19 marca nastąpią zmiany w ofercie biletów rodzinnych na przewozy pociągami spółki PKP Intercity. Zniżka 33% obejmie także osoby podróżujące w klasie 2 pociągów EC, EIC i Ex. Będzie ona obowiązywać w czasie szczytów przewozowych, czyli w piątek w godz. od 12.00 do 24.00.

Joanna Kulik
joanna.k@bialystokonline.pl

1577 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39