Obwód rówieński z Ukrainy otrzymał pomoc humanitarną z województwa podlaskiego

2023.03.08 16:24
Wiesława Burnos w imieniu zarządu województwa podlaskiego przekazała delegacji z Ukrainy pomoc humanitarną wartą 50 tys. zł.
Obwód rówieński z Ukrainy otrzymał pomoc humanitarną z województwa podlaskiego
Fot: Paweł Krukowski / UMWP

Pomoc trafi do schronisk

W środę (8.03) Województwo Podlaskie przekazało pomoc humanitarną delegacji z Ukrainy. Do schronisk w placówkach oświatowych w obwodzie rówieńskim trafi: 267 koców, 200 mat dwuwarstwowych, ponad 200 latarek, blisko 60 przedłużaczy, 20 termosów i apteczki. Przygotowano też zestawy przyborów szkolnych dla dzieci. Całość jest warta ok. 50 tys. zł.

- To, co w Europie miało się już nigdy więcej nie wydarzyć, dotknęło naszych sąsiadów. Przez wojnę w Ukrainie otworzyliśmy nasze domy, wciągnęliśmy ręce z chlebem dla potrzebujących i dzisiaj oni są wśród nas. Mówią, że czują się jak w domu. Są wdzięczni nam za to, że umieliśmy ich przyjąć, chociaż przyszło ich do nas bardzo dużo. Podzieliliśmy się po bratersku. To jest wyraz solidarności dzisiejszego świata - powiedziała Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego.

Witalij Kowal przewodniczący administracji cywilnej i wojskowej obwodu rówieńskiego w Ukrainie podziękował za dzisiejszą pomoc Wiesławie Burnos, ale także każdemu Polakowi, który otworzył swoje serce i swój dom dla Ukraińców.

- Bardzo mi miło gościć i być tutaj w Białymstoku. Do 23 lutego 2022 r. byliśmy z wami po prostu dobrymi sąsiadami, a od 24 lutego jesteśmy braćmi. Dziękuję państwu za każdą pomoc, którą otrzymujemy. Dzisiaj kładziemy główny nacisk na pomoc ludziom, którzy zostali bez domu, zostali zmuszeni by wyjechać. W naszym obwodzie takich osób jest 56 tys. Naszą pomoc kierunkujemy na dzieci, które potrzebują bezpiecznego domu w naszej wolnej Ukrainie - poinformował Witalij Kowal.

Trzydniowa delegacja gości z Ukrainy

Delegacja władz obwodu rówieńskiego gości w województwie podlaskim na zaproszenie Artura Kosickiego, marszałka województwa podlaskiego od wtorku (7.03). Wizyta stała się okazją do rozmów o współpracy w obszarze służby zdrowia i kultury. Delegacja z Ukrainy odwiedziła Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego i Podlaski Instytut Kultury.

W "Śniadecji" goście odwiedzili niektóre oddziały szpitalne. Byli zainteresowani rozwiązaniami technicznymi szpitala w razie różnego rodzaju awarii. Podczas spotkania rozmawiano też m.in. o możliwościach realizacji wspólnych projektów i wykorzystaniu funduszy europejskich.

Podczas spotkania w PIK-u omówiono możliwości współpracy w zakresie ochrony tradycyjnych rzemiosł, w tym tkactwa ludowego, ja również w zakresie wspólnych wystaw czy też plenerów artystycznych. Zarówno dyrekcja PIK-u, jak i przedstawiciel obwodu rówieńskiego zadeklarowali partnerstwo i wspólny projekt w ramach przyszłorocznego programu Interreg NEXT.

Wizyta delegacji z obwodu rówieńskiego w Podlaskiem zakończy się w czwartek (9.03). W środę gości czeka jeszcze zwiedzanie Białegostoku z przewodnikiem.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1455 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39