Obwodnica Suwałk oddana do użytku

2019.04.13 11:57
Otwarto blisko 13-kilometrową obwodnicę Suwałk. To drugi, podlaski fragment międzynarodowego szlaku komunikacyjnego Via Baltica, czyli trasy S61.
Obwodnica Suwałk oddana do użytku
Fot: UM Suwałki

Lepiej późno...

Miesiąc później niż planowano, ale udało się otworzyć obwodnicę Suwałk. Jest to 13-kilometrowa trasa w ciągu drogi S61, tzw. Via Baltiki. Ma połączyć istniejącą obwodnicę Augustowa (na węźle Suwałki Południe, dawniej Lotnisko) z drogą krajową nr 8 Suwałki – Budzisko. Inwestycja kończy się na węźle "Suwałki Północ", który zostanie zrealizowany w ramach następnego odcinka S61. Obecnie podłączenie powstałej "eski" do istniejącej drogi krajowej nr 8 (tzw. łącznica węzła "Suwałki Północ") będzie się odbywało przez jednojezdniowy łącznik o długości kilometra.

Obwodnica wyprowadza z Suwałk ruch tranzytowy samochodów ciężarowych, których przez miasto przejeżdża średnio ponad 5 tysięcy na dobę. Droga omija miasto od zachodu i północy.

Poza główną trasą powstała także sieć dróg dojazdowych (18,5 km), ciągów pieszo-rowerowych, a także przepusty i urządzenia ochrony środowiska. Przebudowano również 8 km dróg publicznych kolidujących z przebiegiem obwodnicy. Wartość kontraktu budowlanego to 299,45 mln zł, natomiast wartość całej inwestycji, z uwzględnieniem kosztów dokumentacji, wykupów, prac archeologicznych, nadzoru i robót, to 391 mln zł.

Inwestycja została jednak dofinansowana z UE w ramach instrumentu "Łącząc Europę". Na realizację wszystkich odcinków - od obwodnicy Szczuczyna do granicy Polski z Litwą w Budziskach - Komisja Europejska przeznaczyła ponad 406 mln euro.

Część ważnej trasy

Via Baltica pełni rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi
a Polską i krajami Europy Środkowej. Na terenie Polski przebiega w ciągu drogi ekspresowej S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej drogą ekspresową S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku.

Zbudowane zostały już fragmenty o łącznej długości 117 km. W realizacji jest obecnie 201 km. Pozostałe fragmenty S61, z wyjątkiem budowanej drugiej nitki obwodnicy Szczuczyna, są na etapie projektowania. Cała trasa ma zostać udostępniona kierowcom do końca 2021 roku.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

977 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39