"Odebrano nam wszystko". Celnicy walczą o przywrócenie do służby mundurowej

2017.10.12 18:38
Pierwszych pięć osób, które po zmianach w administracji skarbowej, przestało być mundurowymi, stanęło we czwartek przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, żeby dochodzić swoich praw.
"Odebrano nam wszystko". Celnicy walczą o przywrócenie do służby mundurowej
Fot: MN

Od 1 marca funkcjonuje Krajowa Administracja Skarbowa – twór, który połączył organy administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Zmiana ta miała doprowadzić do tego, żeby organy te jeszcze lepiej wykonywały swoje zadania. Możliwe, że tak będzie, ale przy okazji, w samym województwie podlaskim, kilkaset osób w straciło pracę albo przywileje wynikające z pełnienia służby jako funkcjonariusz mundurowy. Dokładnie 100 osób z dniem 31 sierpnia przestało pracować w KAS, a kolejnych 215 przeszło do cywila. Jeśli chodzi o tą drugą grupę to propozycja, którą otrzymali wyglądała następująco – albo oddają mundur, albo mogą szukać pracy.

- Uważamy, że propozycja pracy jaką otrzymaliśmy jest niezgodna z prawem, gdyż ustawa KAS mówi, że wszyscy dotychczasowi funkcjonariusze powinni dostać propozycję służby. Nie wszyscy funkcjonariusze jednak dostali taką możliwość – mówi Andrzej Spura, funkcjonariusz służby celnej z 25-letnim stażem, który od maja jest cywilem. - Zostaliśmy pozbawieni wszystkiego – munduru, uposażenia, dodatku służbowego, dodatkowego urlopu, możliwości skorzystania z nowych przywilejów emerytalnych, które będą obowiązywać od 2018 roku - wylicza.

Czy to była decyzja?

Część z byłych już funkcjonariuszy postanowiło walczyć o przywrócenie munduru w sądzie. Około 30, razem ze związkami zawodowymi, a drugie tyle indywidualnie. W czwartek (12.10) doszło do pierwszych rozpraw w tej sprawie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Stawiło się tam 5 osób. Zaskarżają oni decyzję dyrektora Izby Administracji Skarbowej, która dotyczyła propozycji zatrudnienia w cywilu. Według nich, akt ten był niezgodny z ustawą o KAS, a także z konstytucją. Nie zawierała ona bowiem trybu odwoławczego, a odrzucenie propozycji skutkowało zwolnieniem, przyjęcie jej było więc skutkiem przymusu prawnego i ekonomicznego. Podnoszą również, że dotychczas, w historii kraju, nie było podobnej sytuacji, w której ucywilniano funkcjonariuszy w taki sposób. Poza tym uważają oni, że pomimo odebrania munduru wykonują takie same obowiązki jak osoby, które funkcjonariuszami pozostały.

W odpowiedzi na skargę, przedstawiciele KAS wnoszą o jej odrzucenie, a powodem miałoby być to, że rozstrzygnięcie tej sprawa nie leży w gestii sądu administracyjnego, ponieważ propozycja nie miała znamion decyzji administracyjnej. Ta kwestia jest sporna, ponieważ w sprawach toczących się w całym kraju dochodzi do różnych rozstrzygnięć – sądy pracy odsyłają sprawy do sądów administracyjnych, w tych z kolei skargi bywają odrzucane, ale 4 października w WSA w Szczecinie stwierdził, że doszło do zaniechań ustawodawczych "poprzez nie stworzenie mechanizmów zapewniających weryfikację zasadności braku propozycji dla funkcjonariuszy". W tym wypadku decyzja została uchylona i zwrócona do organu do ponownego rozpatrzenia. Na to poniekąd liczą podlascy celnicy.

Wyrok początkiem

Sąd postanowił, że wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony 26 października. Jeśli wyrok będzie korzystny dla skarżących, może to wywołać lawinę skarg, ponieważ wiele osób nie zdecydowało się na ten krok ze względu na strach o posadę. Gdyby jednak rozstrzygnięcie byłoby korzystne dla organu, to wówczas przedstawiciele związków zawodowych zapowiadają zwrócenie się do organów międzynarodowych, ponieważ ich zdaniem postępowanie KAS łamie przepisy unijne.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

788 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39