Odlotowe wakacje - wystawa w CLZ

dodane dnia: 2015-06-17 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2015-06-26 - 2015-08-30
Odlotowe wakacje - wystawa modeli latających

Od starożytności człowiek pragnął wznieść się w przestworza i dosięgnąć nieba. To wielkie marzenie znalazło odbicie w mitach i legendach niemal wszystkich cywilizacji: Grecji, Chin, Indii... Ikar i Dedal uciekali z Krety przy pomocy skrzydeł wykonanych z piór i wosku. Chiny miały swojego latającego cesarza Szun, a Indie latającego konia króla Vikramaditya. Z biegiem lat mity przekształciły się w naukowe plany. Leonardo da Vinci próbował opracować cięższą od powietrza maszynę latającą już w XV w. Odwieczne marzenie człowieka udało się spełnić dopiero w wieku XX za sprawą samolotu braci Olivera i Wilbura Wright. Ich pierwszy lot odbył się w grudniu 1903 r. Napędzana silnikiem spalinowym maszyna oderwała się od z iemi na kilkanaście sekund i pokonała zawrotną odległość… 37 metrów. Niespełna 70 lat później, 20 lipca 1969 r, załogowy statek kosmiczny Apollo 11 wylądował na Księżycu. Zapoczątkowany w XX wieku gwałtowny rozwój lotnictwa ciągle trwa. Choć latanie i samoloty stały się częścią codziennego życia, to niezmiennie fascynują kolejne pokolenia ludzi związanych z lotnictwem – pilotów, konstruktorów, modelarzy. Lotnictwo zaznaczyło silnie swoją obecność również w Białymstoku. Aeroklub Białostocki niebawem będzie obchodził jubileusz 70-lecia istnienia.

CLZ, we współpracy z białostockimi pasjonatami lotnictwa, przygotowało wystawę „Odlotowe wakacje”. Prezentujemy na niej ponad 100 egzemplarzy modeli samolotów, które powstały w XX wieku. Znajdziemy tu samoloty – legendy, jak angielski Spitfire, niemiecki Messerschmitt czy polski Łoś oraz dziesiątki innych maszyn latających. Większość modeli powstała w skali 1:72, lecz eksponujemy też modele sportowe, które osiągają rozmiary do 3 m szerokości i 1,5 m długości! Białostoccy sportowcy zdobywali na nich medale mistrzostw Świata, Europy i Polski.

Swoistym przewodnikiem audio-wizualnym po wystawie są zarejestrowane na wideo fragmenty wywiadów z białostockimi lotnikami i modelarzami, seniorami lotnictwa i obecnymi członkami Aeroklubu Białostockiego. Wszystkie trzynaście wywiadów, czyli ponad szesnaście godzin nagrań udostępniamy nieodpłatnie w Mediatece CLZ (Pracownia Multimedialna na parterze CLZ).

Modele prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Stanisława Kalemby, Jarosława Kalaty, Artura Wróbla, Jerzego Dzienisa, Jerzego Łapińskiego, Andrzeja Poczobuta, Tomasza Sobieszuka.

Wernisaż 26.06.2015 (piątek), w godz. 18.00-20.00
Wystawa czynna do: 30.08.2015 r.
Miejsce imprezy
ul. Warszawska 19
15-062 Białystok

1447 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39