Odmrożone placówki kultury już czekają na zwiedzających

2021.02.01 16:03
Już od 1 lutego można zwiedzać muzea oraz galerie sztuki. Białostockie placówki kulturalne zostały przygotowane przez ich pracowników tak, aby zachować reżim sanitarny, jak i w możliwie najlepszy sposób ułatwić korzystanie z dobrodziejstw kultury każdemu zwiedzającemu.
Odmrożone placówki kultury już czekają na zwiedzających
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Powolnemu, dopiero co rozpoczętemu procesowi odmrażania kultury towarzyszą silne, wyłącznie pozytywne emocje pracowników niejednej instytucji.

- Ogromnie się cieszymy, że w końcu, po trzech miesiącach zamknięcia, jesteśmy ponownie otwarci dla zwiedzających - mówi z uśmiechem Marcin Koziński z Muzeum Wojska w Białymstoku. - Przygotowaliśmy wiele wystaw, które zaciekawią przekazywanymi przez siebie historiami niejednego oglądającego - zachęca pracownik muzeum.

A wśród propozycji Muzeum Wojska jest kilka godnych uwagi. Na sałą ekspozycję składają się m.in. wystawy "Między dwiema wojnami 1914-1939." czy "Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956".

Natomiast z czasowych w końcu będzie można zobaczyć
wystawę Wojsko chce jeść
, która została przełożona z powodu pandemii. Owe wydarzenie opisuje za pomocą przedmiotów użytkowych np. menaszek czy manierek historię wyżywienia w wojsku.

Podobnie jak w Muzeum Wojska, w Galerii Arsenał również czeka sporo kulturalno-artystycznych atrakcji. Jedną z nich jest wystawa "Milk Me Sugar" dotycząca szeroko rozumianego języka sztuki.

- Zamknięcie galerii dla zwiedzających, nie spowodowało spowolnienia jej pracy, a wręcz przeciwnie - zachęca Ewa Chacianowska z Galerii Arsenał.

Również Galeria Sleńdzińskich ma nowe propozycje dla zwiedzających. Od lutego można tam zobaczyć dwie nowe wystawy: Igi Drobisz "Index" oraz Andrzeja Muszyńskiego "Białoryty" . Pierwsza z nich to przede wszystkim fotografie natychmiastowe ukazujące relację kobiet z wykreowanym kanonem urody. Natomiast "Białoryty" Andrzeja Muszyńskiego to wykonane autorską techniką gipsoryty mające swoiste i unikalne powiązanie z Podlasiem.

Warto także skorzystać z możliwości oglądania eksponatów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej czy oddziałach Muzeum Podlaskiego: Rzeźby, Historycznym czy w Ratuszu.

Podczas wizyt w galeriach sztuki czy muzeach, powinno przestrzegać się podstawowych w czasach pandemii zasad bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że obecnie niedostępne dla zwiedzających są kioski multimedialne i inne urządzenia dotykowe. Nie można także dotykać eksponatów oraz gablot.

Anna Mikiciuk
24@bialystokonline.pl

1388 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39