Odnaleziono szczątki ludzkie w miejscu pochówku ofiar zbrodni niemieckiej

2022.06.02 16:26
Od 31 maja do 2 czerwca trwały prace terenowe zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w pobliżu miejscowości Marianka (pow. suwalski, woj. podlaskie). W badanym miejscu miało dojść do egzekucji i pogrzebania ciał dwóch młodych osób – ofiar terroru niemieckiego II wojny światowej.
Odnaleziono szczątki ludzkie w miejscu pochówku ofiar zbrodni niemieckiej
Fot: Instytut Pamięci Narodowej

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej prowadziło prace nieopodal miejscowości Marianka w powiecie suwalskim.

Informacja o miejscu pochowania ofiar została przekazana następnym pokoleniom rodziny przez ówczesnego świadka egzekucji, który z ukrycia obserwował przebieg zbrodni.

Ofiary tej niemieckiej egzekucji to dwie niespokrewnione ze sobą osoby - mężczyzna i kobieta. Ich egzekucja miała być karą za udział w rzekomym buncie w miejscu prac przymusowych w pobliskiej Przerośli. Po przełamaniu frontu przez żołnierzy Armii Czerwonej ofiary miały zdjąć ze ściany i zniszczyć portret Adolfa Hitlera. Za ten czyn zostali wywiezieni w okolice Marianki, a następnie zabici i pogrzebani w miejscu egzekucji.

Miejsce było przez dziesięciolecia otoczone pamięcią rodziny świadka.

Prace w miejscu egzekucji były prowadzone w szczególnie trudnych warunkach, ze względu na obfite opady i podchodzące wody gruntowe. Przeprowadzenie prac poszukiwawczych na całym wytyczonym obszarze okazało się niemożliwe. Mimo trudnych okoliczności odnaleziono szczątki ludzkie, które podjęto i przekazano do badania antropologicznego.

Zostaną one również poddane próbie identyfikacji genetycznej.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1340 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39