Odsłonięcie monumentu na Rynku Siennym. Upamiętniono białostockich ewangelików

2020.06.25 15:33
W czwartek na Rynku Siennym odbyła się podniosła uroczystość związana z 490. rocznicą ogłoszenia Konfesji Augsburskiej. Była modlitwa i złożenie kwiatów.
Odsłonięcie monumentu na Rynku Siennym. Upamiętniono białostockich ewangelików
Fot: Arkadiusz Świentochowski
Przed pomnikiem zostały złożone wieńce

W czwartek (25.06) mija 490. rocznica ogłoszenia Konfesji Augsburskiej - podstawowej księgi wyznaniowej luteranizmu, systematyzującej zasady wiary nowego wyznania. Tego dnia na Rynku Siennym w Białymstoku odsłonięto pomnik upamiętniający dawny cmentarz ewangelicki. W podniosłej uroczystości uczestniczyli m.in. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, ksiądz biskup Paweł Hause, profesor Jarosław Perszko. Nie zabrakło również Krzysztofa Truskolaskiego oraz wiceprezydentów Białegostoku Przemysława Tuchlińskiego i Rafała Rudnickiego.

Od strony ul. Rynek Sienny główne ścieżki skweru są ułożone na planie krzyża. W miejscu ich przecięcia znajduje się betonowy blok, wewnątrz którego umieszczono płaskorzeźby autorstwa prof. Jarosława Perszki. Pod monumentem umieszczono kryptę, w której spoczęły szczątki po ekshumacji pochówków.

Unikalny Białystok

Uroczystość rozpoczęła odmówieniem modlitwy oraz poświęceniem nekropolii przez księdza biskupa Pawła Hause.

- Gromadzimy się na tym miejscu, aby słowem bożym i modlitwą poświęcić to miejsce, które stanowi integralną część tego miasta. Na tym miejscu poświęcamy te kamienie i kości, które stanowią pamięć po przeszłych pokoleniach - mówił ksiądz biskup Paweł Hause.

Tomasz Grodzki podziękował za zaproszenie na uroczystość. Następnie zaznaczył, że groby rodaków należy otaczać czcią, szacunkiem i opieką. Dodał również, że kultywowanie dobrych obyczajów zasługuje na szacunek oraz czyni Białystok miastem niezwykłym i unikalnym.

- Wschodzący Białystok to nie jest tylko slogan, to jest realny duch tego miasta, który zawsze stał na skrzyżowaniu szlaków, kultur, obyczajów i różnych odmian rodzaju ludzkiego, które krzyżowały się tutaj od Polaków, Żydów, Białorusinów, Tatarów, Luteran i wielu innych. Na całym świecie i również w Polsce potrzeba jest budowania wspólnoty - mówił Tomasz Grodzki.

Dawniej handel, teraz pomnik

Marszałek senatu RP Tomasz Grodzki w imieniu własnym oraz wszystkich senatorów
podziękował władzom Białegostoku oraz wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia wspólnego dzieła.

- To, że doprowadziliście państwo wysiłkiem mieszkańców, władz społeczników organizacji samorządowych, drobnej wspólnoty luterańskiej do tak wzruszającego finału jest godne podziwu, gratulacji i ogromnego uznania - dodał Tomasz Grodzki.

Dodał również, że chcąc budować przyszłość nie należy zapominać o przeszłości. Rynek Sienny otrzymał należne miejsce, szacunek dla prochów tych, którzy prawie przez sto lat w tym miejscu byli chowani do momentu przeniesienia cmentarza w inne miejsce.

Plany były od dawna

Już w 2006 r. Tadeusz Truskolaski planował nanieść zmiany na Rynku Siennym jednak wtedy jeszcze nie znał historii tego miejsca. Na tamten moment na rynku odbywał się handel. Zaznaczył, że dopiero po badaniach państwa Karczewskich, które wykazały, że w tym miejscu była nekropolia udało się zmienić politykę wobec tego miejsca.

- Wielka duma dzisiaj. Chciałem to zrobić wcześniej, ale nie było większości w radzie miasta, która tę inwestycję wycięła. Trzeba było wygrać wybory w 2018 r., aby radni zrozumieli, że jest to po prostu ważne. Pamięć, tożsamość, dziedzictwo kulturowe i historyczne są tymi wartościami, które możemy przekazać następnemu pokoleniu - mówił Tadeusz Truskolaski.

Przed pomnikiem złożono wieńce

Na koniec uroczystości przed pomnikiem zostały złożone wieńce.

- Tym symbolicznym aktem oddamy hołd wszystkim pogrzebanym na terenie dawnej nekropolii ewangelickiej. Będzie to również wyraz naszej pamięci o ewangelickiej społeczności miasta i znaczeniu dla Białegostoku - zapowiedziała Urszula Boublej, rzecznik prasowy prezydenta Białegostoku.

W pierwszej kolejności kwiaty złożył Tomasz Grodzki. Chwilę po nim Tadeusz Truskolaski. Następnie ksiądz biskup Paweł Hause oraz ksiądz Tomasz Wigłasz, który jest proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Białymstoku. Na końcu zaś wieńce złożyli przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym wraz z radnymi.

Angelika Dorf
angelika.dorf@bialystokonline.pl
893 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39