Oficjalnie otwarto Dom Pomocy Społecznej. Powstał w budynku dawnej szkoły

2020.08.28 11:02
W Mścichach (gm. Radziłów) oddano do użytku Dom Pomocy Społecznej. Budynek wcześniej pełnił funkcję szkoły podstawowej. Jest on przeznaczony dla 16 osób, które będą potrzebowały szczególnego wsparcia. Cała inwestycja wyniosła ponad 2,2 mln zł.
Oficjalnie otwarto Dom Pomocy Społecznej. Powstał w budynku dawnej szkoły
Fot: Mateusz Duchnowski / Wrota Podlasia
Oficjalne otwarcie DPS w Mścichach

Oficjalne otwarcie

W Mścichach w gminie Radziłów (powiat grajewski) oficjalnie otwarto nowy Dom Pomocy Społecznej. Budynek był wcześniej szkołą podstawową. Placówkę rozbudowano, dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażono w niezbędne przedmioty.

Wójt gminy Radziłów Krzysztof Milewski powiedział, że pomysł utworzenia DPS-u w Mścichach pojawił się tuż po tym, kiedy objął tę funkcję.

W uroczystości otwarcia DPS udział wzięli m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, radna wojewódzka Wanda Mieczkowska, wicemarszałek Marek Olbryś oraz władze gminy i powiatu.

Dla 16 osób

Dom Pomocy Społecznej może przyjmować pensjonariuszy z całego kraju, a nie tylko mieszkańców z powiatu grajewskiego. Pierwsi pojawią się już we wrześniu.

Kierownik placówki, Roman Janiszewski poinformował, że w domu całodobową opiekę znajdzie 14 osób w podeszłym wieku oraz 2 osoby niepełnosprawne fizycznie. Łącznie jest 16 miejsc.

W nowo otwartym domu, wszyscy będą mogli liczyć na bardzo dobre warunki mieszkalne. W budynku są jasne i przestronne pokoje, niezbędne zaplecza socjalne oraz sala ze sprzętem do rehabilitacji.

Duże dofinansowania

Pieniądze na tę inwestycję pochodziły głównie z funduszy unijnych i dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

- Dzięki wysiłkowi samorządów, wsparciu ze środków centralnych i pomocy innych podmiotów, ale przede wszystkim dzięki gminie Radziłów powstał piękny obiekt przeznaczony do opieki i pomocy osobom starszym i schorowanym. Cieszy to tym bardziej, że zapotrzebowanie na tego rodzaju placówki jest bardzo duże – powiedział Marek Olbryś.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 2,2 mln zł. Dofinansowanie pochodziło po części z budżetu państwa – 600 tys. zł oraz ze środków PFRON-u – 205 tys. zł. Blisko 340 tys. zł gmina otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1670 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39