Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Ile narządów pobrano w 2021 r. w Podlaskiem?

2022.01.26 09:04
Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, który odbył się w 1966 r. Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie. W tym roku mijają 33 lata od zapoczątkowania transplantologii na terenie województwa podlaskiego.
Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Ile narządów pobrano w 2021 r. w Podlaskiem?
Fot: Pixabay

Pierwsza transplantacja w województwie podlaskim odbyła się 15 stycznia 1989 r. w Klinice Chirurgii Naczyń i Transplantacji Akademii Medycznej w Białymstoku - prof. Stanisław Głowiński dokonał pierwszego przeszczepu nerki.

"Transplantacja jest w pełni uznaną i szeroko stosowaną na całym świecie metodą leczenia skrajnej i nieodwracalnej niewydolności wielu narządów. Wielu chorych, którzy dotychczas mogli spodziewać się jedynie śmierci lub ograniczonej wieloma cierpieniami egzystencji, może obecnie odzyskać zdrowie dzięki zastąpieniu chorych narządów zdrowymi, pobranymi od innych ludzi. Największą barierą w rozwoju i wykorzystaniu dotychczasowych osiągnięć transplantologii jest wciąż znaczący niedobór narządów do transplantacji" - informuje prof. Marek Gacko z Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji UMB, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej.

Jak informuje profesor, w 2021 r. w województwie podlaskim dokonano 4 pobrań, w tym 2 wielonarządowych, co stanowi znacznie mniejszą liczbę w porównaniu z latami poprzednimi (np. w roku 2019 dokonano 20 pobrań a w roku 2020 było 7 pobrań).

W Klinice Chirurgii Naczyń i Transplantacji USK w roku 2019 dokonano 39 przeszczepów nerek, w roku 2020 - 13 nerek, a w roku 2021 przeszczepiono jedynie 7 nerek. Podobnie przedstawiały się przeszczepy rogówki w Klinice Okulistyki USK - w roku 2019 przeszczepiono 10 rogówek, w roku 2020 - 6 rogówek, w roku 2021 dokonano przeszczepów 5 rogówek.

"Zmniejszenie liczby pobranych narządów może tłumaczyć panująca pandemia COVID-19, która wymusiła konieczność reorganizacji ochrony zdrowia na terenie województwa i przeprofilowanie oddziałów intensywnej terapii w tym kierunku" - uważa prof. Marek Gacko.

Szpitalem, w którym głównie realizowane są pobrania narządów do transplantacji, jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku - w roku 2021 na ogólną liczbę 189 zmarłych spełniających kryteria i 16 zgonów po urazach, pobrano 16 narządów do transplantacji (wątroba, nerki, trzustka, serce, płuca, rogówki).

Ponadto szpitalami wykazującymi aktywność donacyjną w roku 2021 są: Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach oraz Szpital Powiatowy w Zambrowie.

W celu oceny rzeczywistej aktywności na rzecz transplantacji na terenie województwa podlaskiego w 2021 roku przesłano do 17 szpitali w województwie, posiadających w swoich strukturach Oddziały Anestezjologii i Intensywnej Terapii, ankietę dotyczącą transplantacji. Z ich analizy wynika, że komisje do spraw orzekania o śmierci mózgowej są powołane w 13 szpitalach województwa podlaskiego, a stanowiska koordynatorów ds. transplantacji zostały utworzone w 12 szpitalach.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1075 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39