Opóźnienia we wprowadzeniu KSeF. Kiedy system wejdzie w życie?

2024.01.20 09:08
Ministerstwo Finansów postanowiło zmienić termin powszechnego stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od 1 lipca miało z niego korzystać wielu przedsiębiorców.
Opóźnienia we wprowadzeniu KSeF. Kiedy system wejdzie w życie?
Fot: pixabay.com

Od 1 lipca tego roku, wszyscy przedsiębiorcy zarejestrowani jako płatnicy VAT mieli korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który ma zrewolucjonizować proces fakturowania. Ministerstwo Finansów poinformowało jednak, że termin ten musi zostać przesunięty.

- Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest najważniejszym tematem, nad którym pracujemy od pierwszego dnia mojej obecności w Ministerstwie Finansów. Na mnie jako ministrze spoczywa odpowiedzialność nie tylko za dochody budżetu, ale także za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej. Już wykryliśmy problemy, które – moim zdaniem – uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 r. Problemy dotyczące kodu, funkcjonalności i wydajności systemu – powiedział podczas konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański.

Polityk dodał także, że nie wolno dopuścić do sytuacji, "w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona", ponieważ to przyczyniłoby się do chaosu i "bałaganu na kształt Polskiego Ładu". Zapowiedział, że będzie ogłoszony przetarg na audyt systemu (zewnętrzny), który pozwoli na wykazanie potencjalnych błędów. 

- Chciałbym podkreślić, że KSeF jest potrzeby gospodarce i że będzie wprowadzony. Musimy dbać o dochody budżetu, uszczelniać system podatkowy i dbać o polską gospodarkę - wyjaśnił Domański.

Kiedy KSeF będzie obowiązkowy?

Polityk wyjaśnił, że data, kiedy KSeF wejdzie w życie, będzie podana po audycie systemu. Z pewnością nie będzie to pierwszego lipca, ani w ogóle w tym roku.

- Chcę, aby obowiązkowy system był wdrożony tak szybko, jak możliwe, jednocześnie z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Jeśli ten drugi warunek nie zostanie spełniony, to obowiązkowego KSeF nie będzie w Polsce – zapowiedział minister finansów, podkreślając, że nie ma możliwości, by system chociaż przez jeden dzień nieprawidłowo.

System KSeF został uruchomiony w 2022 r., ma na celu usprawnienia i usystematyzowania obiegu dokumentów. Umożliwia wygodne wystawianie, przesyłanie oraz  przechowywanie faktur w formie elektronicznej. System ma być prosty w obsłudze i ułatwić pracę przedsiębiorcom.
Aktualnie KSeF jest systemem dobrowolnym. Są firmy, które już z niego korzystają, ponieważ chcą przygotować do wprowadzenia obowiązku fakturowania przez KSeF.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1078 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39