Ostatnia chwila, by zapłacić bonem turystycznym

2022.08.29 08:01
Jeszcze tylko kilka tygodni zostało na wykorzystanie bonów turystycznych. Osoby, które jeszcze ich nie aktywowały, powinny się pospieszyć.
Ostatnia chwila, by zapłacić bonem turystycznym
Fot: pixabay.com

Jeszcze kilkadziesiąt tys. bonów w Podlaskiem czeka na aktywację. A czasu zostało coraz mniej. Ich ważność upływa bowiem 30 września, więc za kilka tygodni.

- To już trzecie wakacje z Polskim Bonem Turystycznym. Początkowo można było nim płacić tylko do 31 marca 2021 r. Termin został wydłużony do 30 września 2022 r. Do wydania choćby częściowego w bonach jest łącznie ponad 950 mln zł - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Rodzice bardzo chętnie korzystają z bonów turystycznych. Wciąż jednak wielu go nie aktywowało. Warto wiedzieć, że o ile płatności nim należy zrealizować do końca września, to wykorzystać usługę można znacznie później.

Aktywowanie bonu jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Należy to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję. Kod należy później podać chcąc dokonać płatności np. za usługę hotelarską, wyjazd czy imprezę turystyczną, która odbywa się na terenie naszego kraju. Należy mieć na uwadze, że każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysyłanym SMS-em.

Dotychczas wszystkie transakcje opłacone bonem wyniosły 2,6 mld zł, a płatność bonem przyjmuje w sumie prawie 28 tys. podmiotów turystycznych. Ich listę można znaleźć na stronie Bon Turystyczny

Bon turystyczny przysługuje wszystkim rodzicom i opiekunom, którzy mieli prawo do świadczenia Rodzina 500 plus, w momencie, gdy w życie weszły przepisy o bonie oraz jeśli nabyli je między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Taka sytuacja dotyczy o rodziców dzieci, które przyszły na świat w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, a wniosek o 500+ został złożony w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej www.bonturystyczny.polska.travel. Osoby, które mają pytanie dotyczące bonów turystycznych mogą zadawać pytania dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: 22 11 22 111.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1152 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39