Pieniądze na projekty OiFP

2021.04.19 15:16
Opera i Filharmonia Podlaska będzie mogła zrealizować projekty dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury.
Pieniądze na projekty OiFP
Fot: OiFP
Koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Quo Vadis w Rzymie

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Opera zrealizuje projekt "Quo Vadis w Rzymie". Działanie to polega na organizacji w Teatrze Palladium w Rzymie koncertu z udziałem Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz znakomitych polskich solistów: Wioletty Chodowicz (sopran), Roberta Gierlacha (baryton) i Wojtka Gierlacha (bas). Koncert poprowadzi włoski dyrygent Massimiliano Caldi. Chór przygotuje prof. Violetta Bielecka, p.o. dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W programie znajdzie się jedno z najważniejszych dzieł Feliksa Nowowiejskiego - "Quo Vadis" op. 13 oratorium na sopran, baryton, bas, chór mieszany, orkiestrę symfoniczną i organy. Utwór, który od czasu swojej premiery w 1907 r. zdobył uznanie krytyków i publiczności zarówno w Europie, jak też na świecie, inspirowany jest powieścią Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem oraz podróżą kompozytora do Rzymu, gdzie rozgrywa się akcja utworu.

- Dofinansowanie bardzo nas cieszy - podkreśla prof. Violetta Bielecka - To dla nas ważny projekt, bo w 2016 r. dokonaliśmy nagrania "Quo Vadis" Nowowiejskiego z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, a w 2018 r. płyta została nagrodzona najbardziej prestiżową nagrodą fonograficzną ICMA. Chcieliśmy zwieńczyć nasze sukcesy prezentacją tego dzieła w Rzymie, dla Polonii.

Dzięki prezentacji dzieła "Quo Vadis w Rzymie" będzie możliwa promocja polskiej muzyki w miejscu, gdzie odbyły się wydarzenia, które stały się inspiracją do stworzenia dzieła. Podczas koncertu muzyce towarzyszyć będzie oprawa multimedialna, zainspirowana utworem oraz obrazami z ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis".

Koncert jest zaplanowany na październik 2021 r. Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, będzie także nagrany i transmitowany na kanałach YouTube zarówno Partnera w Rzymie, jak i na kanale Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Czy Moniuszko spotkał Chopina?

Kolejnym projektem, który spotkał się z uznaniem Ministerstwa to cykl edukacyjnych warsztatów pod nazwą "Czy Moniuszko spotkał Chopina?", na którego realizację Opera dostała 40 tysięcy złotych.

- Nasz projekt zajął wysokie, 4. miejsce w rankingu programu "Kultura dostępna" i jest to powód do dumy i radości. - mówi prof. Violetta Bielecka, p.o. dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Zaplanowaliśmy 40 wyjazdowych spotkań warsztatowych, podczas których artyści OiFP wcielą się w postaci najsłynniejszych polskich kompozytorów - Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina i wprowadzą dzieci w świat ich twórczości i różnorodnych zagadnień muzycznych.

Spotkania będą uzupełniały lekcje muzyki. Artyści Opery odwiedzą przede wszystkim szkoły w miejscowościach oddalonych od stolicy województwa, tak by uczące się tam dzieci miały możliwość bezpośredniego spotkania ze sztuką, dostępną na ogół w dużych ośrodkach kultury.

Poprawa infrastruktury

Trzeci projekt, który będzie realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa, jest związany z infrastrukturą. Opera i Filharmonia Podlaska otrzyma 375 tys. zł na rozbudowę systemu oświetleniowego, multimedialnego i dźwiękowego. Inwestycja poprawi warunki pracy na scenie i polepszy jakość odbioru prezentowanych wydarzeń artystycznych.

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl

1838 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39