Pierwsze opaski telemedyczne trafiły do seniorów

2022.05.19 09:17
Opaski telemedyczne umożliwiające nadzorowanie, rejestrowanie i przyjmowanie zgłoszeń alarmowych przez Ratowników Medycznych trafiły już do pierwszych seniorów z Michałowa. Gmina przygotowała ich w sumie 125.
Pierwsze opaski telemedyczne trafiły do seniorów
Fot: UM Michałowo

W środę (18.05) Marek Nazarko, burmistrz Michałowa wręczył opaski telemedyczne pierwszym dziesięciu seniorom z gminy Michałowo. W sumie takich opasek przygotowano 125. Trafią one do kolejnych osób w najbliższych dniach.

Każda z opasek jest indywidualnie dopasowana. Przekazując opaski burmistrz miał nieco przewrotne życzenia.

– Chciałbym, żeby opaski zbutwiały, żeby nigdy nie były wam potrzebne, a zdrowie dopisywało – mówił Marek Nazarko. – Podobnie jest z finansowaniem straży pożarnej – przekazujemy im środki, ale przecież lepiej dla wszystkich by było, gdyby straż nigdy nie musiała wyjeżdżać. Myślę jednak, że te opaski będą spełniały też i inną funkcję - mam nadzieję, że dzięki nim zwiększy się wasze poczucie bezpieczeństwa. Wiem, że duża część osób starszych w naszej gminie mieszka sama. W dzisiejszych czasach kiedy model rodziny się zmienił, coraz rzadziej mamy do czynienia by kilka pokoleń żyło pod jednym dachem, coraz więcej mamy ludzi starszych mieszkających samych i taka opaska rzeczywiście może uratować życie - dodał.

Opaski telemedyczne umożliwiają nadzorowanie, rejestrowanie i przyjmowanie zgłoszeń alarmowych przez Ratowników Medycznych, a także nawiązywanie połączenia głosowego z użytkownikiem celem weryfikacji stanu zdrowia, wezwanie odpowiednich służb ratunkowych, powiadomienie opiekunów takiej osoby, także możliwość zamówienia e-recepty. Każdy upadek, omdlenie będzie natychmiast rejestrowany.

Opaska jest prosta w obsłudze – ma tylko jeden przycisk na obudowie. A wśród jej funkcji wymienić należy – pomiar tętna, pomiar saturacji, wykrycie upadku, omdlenia, aktualną lokalizację opaski, a nawet wykrywanie jakości powietrza, czy przypomnienie o konieczności wzięcia leków.

Tak zwana "opieka na odległość" dla starszych mieszkańców gminy Michałowo była możliwa dzięki realizacji programu :Korpus Wsparcia Seniorów". Program jest realizowany przez Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy. Gmina pozyskała na to środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej).

To już kolejny z programów, jakie gmina Michałowo wdraża dla najbardziej potrzebujących.

- Przypomnijmy, że od kilkunastu lat działa program "Pomoc lekowa"dzięki któremu seniorzy i osoby schorowane będące w trudnej sytuacji życiowej mogą otrzymać nawet do 50 proc. zwrotów kosztów poniesionych na leki. Kilka lat temu zaczął też działać program 2000 ekstra – gdzie najbardziej potrzebujące rodziny, osoby mogą otrzymać od gminy pomoc w wysokości 2 tys. zł z przeznaczeniem m.in. na opał, lekarstwa - informuje michałowski magistrat.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1222 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39