Pierwszy grudniowy weekend. Jaka będzie pogoda?

2023.12.01 08:18
Piątek będzie słoneczny, lecz mroźny. W sobotę będzie nieco cieplej, a w niedzielę może spaść śnieg. Takiej pogody możemy spodziewać się w ciągu pierwszych dni grudnia.
Pierwszy grudniowy weekend. Jaka będzie pogoda?
Fot: Pixabay

Piątek, 1 grudnia

Synoptycy zapowiadają, że piątek w stolicy województwa podlaskiego będzie najzimniejszym, lecz i najsłoneczniejszym dniem w ciągu tego weekendu. Temperatura odczuwalna wyniesie -6°C. Zachmurzenie pokryje zaledwie 48 proc. powierzchni białostockiego dnia. W ciągu dnia nie musimy obawiać się wystąpienia żadnych opadów atmosferycznych.

Termometry wskażą maksymalnie -3°C w ciągu dnia i -10°C w nocy.

Wiatr przybędzie do nas z południowego-zachodu, a jego porywy będą osiągały prędkość maksymalnie do 12 km/h. Barometry wskażą ciśnienie atmosferyczne na poziomie 1005 hPa. Stan wilgotności powietrza wyniesie 87 proc. Biomet pozostanie niekorzystny.

Słońce wzeszło dziś o godzinie 7:18. Na astronomiczne południe poczekać będziemy musieli do godziny 11:16, a zachód słońca zapowiedziano na godzinę 15:14. Dzień trwać będzie przez 7 godzin i 56 minut. Księżyc pojawi się na horyzoncie o godzinie 18:31, a jego zachód przypada na godzinę 11:27. Noc z piątku na sobotę potrwa przez 16 godzin i 4 minuty.

Piątek, 1 grudnia to 335. dzień bieżącego roku. Jeśli zajrzymy dziś do kalendarza świąt nietypowych, odnajdziemy w nim takie okazje do świętowania, jak: Dzień Sztucznego Futra, Światowy Dzień AIDS, Światowy Dzień Puszczania Bąków, Dzień Numizmatyków oraz Dzień Jubilera.

Swoje imieniny obchodzą: Blanka, Eligiusz, Natalia, Aleksander, Ananiasz, Antoni, Długomił, Edmund, Eligia, Florencja, Godzisław, Gosław, Gosława, Jan, Prokul, Rudolf, Rudolfa, Rudolfina, Sobiesław oraz Sobiesława.

Przysłowie na piątek:

"Gdy zamarznie pierwszego grudnia wyschnie niejedna studnia ,gdy pierwszego pogoda służy to wczesną wiosnę i pogodną wróży".

Cytat dnia:

"Gdy człowiek usłyszy lu­bianą me­lodię, to jak­by uj­rzał sta­rego przyjaciela." - Józef Bułatowicz

Sobota, 2 grudnia

Według zapowiedzi synoptyków, w sobotę będzie nieco cieplej. Temperatura odczuwalna w ciągu dnia wyniesie -3°C. Nad naszym miastem pojawią się jednak ciemne chmury, które pokryją całą powierzchnię białostockiego nieba.

Termometry wskażą maksymalnie -2°C w ciągu dnia i -5°C w nocy.

Wiatr przybędzie do nas z południowego wschodu. Prędkość jego porywów nie powinna przekraczać 7 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1008 hPa. Stan wilgotności powietrza utrzymywać się będzie na poziomie 83 proc. Warunki biometryczne wciąż będą niekorzystne.

W sobotę, wschód słońca będziemy mogli dostrzec o godzinie 7:19. Astronomiczne południe przypada na godzinę 11:16, a zachód słońca będziemy mogli podziwiać już o godzinie 15:13. Dzień trwać będzie przez 7 godzin i 54 minuty. Księżyc pojawi się na horyzoncie o godzinie 19:47 i pozostanie widoczny aż do swojego zachodu, który zapowiedziano na godzinę 11:51. Noc z soboty na niedzielę potrwa przez 16 godzin i 6 minut.

Sobota, 2 grudnia to 336. dzień bieżącego roku. Według kalendarza świąt nietypowych obchodzić będziemy: Światowy Dzień Walki z Uciskiem, Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa oraz Dzień Placków.

Imieniny świętować będą: Balbina, Paulina, Rafał, Aurelia, Bibiana, Bibianna, Budzisław, Budzisława, Jan, Ludwina, Maria, Sulisław, Sylwan, Sylweriusz, Walenty, Walentyn, Wiktoryn oraz Zbylut.

Przysłowia na sobotę:

"Gdy na początku grudnia pogoda stała zima będzie długo biała";
"Im więcej zimą wody, tym więcej wiosną pogody".

Cytat dnia:

"Błogosławiony, który nie mając nic do po­wie­dze­nia nie ob­le­ka te­go w słowa." - Julian Tuwim

Niedziela, 3 grudnia

Na niedzielę synoptycy zapowiadają opady śniegu. W Białymstoku będzie też nieco chłodniej niż w sobotę. Temperatura odczuwalna spadnie do -5°C. Zachmurzenie pokryję całą powierzchnię nieba.

Termometry wskażą maksymalnie -2°C w ciągu dnia i -4°C.

W niedzielę zawieje północno-zachodni wiatr, którego porywy będą osiągać prędkość maksymalnie do 25 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie do 1013 hPa. Stan wilgotności powietrza wyniesie 93 proc. Ponownie, panować będą niekorzystne warunki biometryczne.

Wschód słońca zapowiedziano w tym dniu na godzinę 7:21. Astronomiczne południe przypada na godzinę 11:17, a zachód słońca będziemy mogli dostrzec o godzinie 15:13. Dzień potrwa przez 7 godzin i 52 minuty. Księżyc wzejdzie dopiero o godzinie 21:03 i zajdzie o godzinie 12:07. Noc z niedzieli na poniedziałek trwać będzie przez 16 godzin i 8 minut.

Niedziela, 3 grudnia to 337. dzień bieżącego roku. W kalendarzu świąt nietypowych odnajdziemy w tym dniu takie okazje do świętowania, jak: Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, Dzień Naftowca i Gazownika oraz Światowy Dzień Majsterkowicza.

Swoje imieniny obchodzić będą: Franciszek, Ksawery, Atalia, Biryn, Ema, Emma, Franciszek Ksawery, Gerlinda, Hilaria, Kasjan, Kryspin, Lucjusz, Łucjusz, Mirokles oraz Uniemir.

Przysłowia na niedzielę:

"Grudzień jak łagodny wszędzie cała zima dzieckiem będzie";
"Kiedy grzmi na lód, będzie głód".


Cytat dnia:

"Być świętym nie jest przywilejem nielicznych, lecz powołaniem wszystkich" - Papież Franciszek

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1133 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39