"Pinokio" od niedzieli w Węgierce

2009.02.05 00:00
Pieczołowicie wykonana scenografia, bajecznie kolorowe kostiumy, radosne piosenki, animacje komputerowe. W niedzielę w Teatrze Dramatycznym długo oczekiwana premiera "Pinokia" na podstawie baśni Carlo Collodiego.

Przygody drewnianego pajacyka, któremu wydłużał się nos pod wpływem kłamstw i jego twórcy stolarza Dżeppetto wyreżyseruje Piotr Dąbrowski, dyrektor teatru. - Pomysł spektaklu zrodził się w głowie naszego przyjaciela, pana Zalewskiego dwa lata temu - wspominał na pokazie przedpremierowym Dąbrowski. - To w pewnym sensie moralitet nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych.

Przyznał, że chciał zrobić spektakl barwny, pełen ciepła, który obfitowałby też w ruch. Stąd choreografię "Pinokia" przygotowała osoba odpowiadająca za układy w "Morosophusie", animacje komputerowe - Magdalena Wacławik wspomagana przez Krzysztofa Kiziewicza, a przykuwające oczy kostiumy i scenografię - Katarzyna Gabrat. Mocną stroną są również piosenki Andrzeja Jacobsona i muzyka Romualda Kozakiewicza. - To mój debiut, jeżeli chodzi o spektakle dla dzieci - wyznał reżyser. - Ale z tym zespołem aktorskim mogę być spokojny o efekt.

Animacją drewnianej kukiełki Pinokia zajmie się Rafał Hajdukiewicz. To jedna z jego ról dyplomowych. W spektaklu zobaczymy również m.in. Franciszka Utko, Bernarda Macieja Banię, Rafała Olszewskiego, Agnieszkę Możejko i Katarzynę Mikiewicz wcielających się w kilka postaci.

- Chcemy zainteresować dzieci tą interpretacją "Pinokia". Kino i technika poszły teraz tak do przodu, że teatr musi z nimi rywalizować. Dlatego nawiązujemy do teledysków i telewizji - mówił Piotr Dąbrowski. - Mamy jednak nad nimi absolutną przewagę, bo teatr jest spotkaniem z żywym człowiekiem.

Premiera "Pinokia" w niedzielę, 8 lutego o godz. 16 na dużej scenie Teatru Dramatycznego. Kto nie zdąży, będzie mógł się wybrać na spektakl jeszcze 9, 10, 11, 12, 25, 26 i 27 lutego.

Kliknij tutaj aby obejrzeć zdjęcia.

andy
1504 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39