Place zabaw, wsparcie dla szpitali i szkół. Białystok otrzymał 25 mln zł z UNICEF-u

2022.10.04 13:47
UNICEF zaakceptował program miasta Białystok, który opiewa na kwotę 25 mln zł. Fundusze zostaną przeznaczone na m.in. integrację dzieci z Ukrainy i Polski, kursy językowe, a także na wiele sprzętów w szpitalach.
Place zabaw, wsparcie dla szpitali i szkół. Białystok otrzymał 25 mln zł z UNICEF-u
Fot: Malwina Witkowska

Białystok dostanie 25 mln zł

Na początku sierpnia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podpisał umowę z UNICEF-em, dzięki której miasto otrzymało większe możliwości dotyczące pomocy ukraińskim dzieciom przebywającym w Białymstoku.

We wtorek (4.10) włodarz miasta przekazał, że UNICEF zaakceptował przedstawiony program Białegostoku, który opiewa na kwotę 25 mln zł.

- Z tego niemal 14 mln zł trafi do białostockich szkół m.in. na nowy sprzęt informatyczny, nowe oprogramowanie, pomoce dydaktyczne, kursy językowe dla dzieci i rodziców. Za ponad 2 mln zł wyposażonych zostanie 15 placów zabaw, które zyskają nowy sprzęt wspomagający integrację dzieci polskich i ukraińskich. 200 tys. zł otrzyma Epi-Centrum Nauki, które przeprowadzi warsztaty integracyjne. Za 1,5 mln zł organizacje pozarządowe zorganizują zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży z Ukrainy i Polski. 800 tys. zł zostanie przeznaczone na zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez np. Muzeum Wojska lub Dom Kultury "Śródmieście" - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Ponadto 2,8 mln zł zostanie przeznaczone na utworzenie centrum integracyjnego dla dzieci i rodzin uchodźców. Ponadto 2,5 mln zł trafi do MOPR na bony i szkolenia. 250 tys. zł otrzyma szkoła rodzenia, 130 tys. zł Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny, a Uniwersytecki Szpital Kliniczny dostanie 320 tys. zł.

- Myślę, że dzięki tej kwocie będzie przede wszystkim lepsze wyposażenie placówek, ale też więcej integracji, która jest bardzo ważna. Chcemy, żeby goście z Ukrainy, a szczególnie dzieci, które przeżyły ogromną traumę wojny mogły tutaj funkcjonować, żyć i żeby czuły się tutaj coraz lepiej - podkreślił włodarz miasta.

Na jakie projekty przeznaczą fundusze białostockie placówki medyczne?

Do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafi 130 tys. zł, które zostaną przeznaczone na sprzęty, o które lekarze zabiegali od dłuższego czasu.

- To są istotne elementy wyposażenia, tj. łóżka dla dzieci na OIOM-ie, które mają regulację wielopoziomową z możliwością dostosowania do aparatury, która musi się tam znajdować. Po raz pierwszy mamy także możliwość zakupu aparatu Lucas, który umożliwia prowadzenie długotrwałej resuscytacji pacjenta. W szpitalu dziecięcym w dużej mierze pracują kobiety, a prowadzenie resuscytacji przez dłuższy okres czasu jest ciężką pracą - poinformowała dyrektor UDSK prof. Anna Wasilewska.

UDSK zyska również analizator parametrów krytycznych, który usprawni pracę SOR-u. Kupi także urządzenie do rehabilitacji i pionizacji pacjentów po różnych zabiegach.

- Sprzęt będzie bardzo często używany, nie tylko przez pacjentów z Ukrainy, ale także naszych pacjentów. My nie różnicujemy, pacjenci są przyjmowani z Polski, Ukrainy, a także innych krajów. Nie zwracamy uwagi na to, skąd pochodzi pacjent, po prostu udzielamy pomocy wszystkim potrzebującym - dodała dyrektor UDSK.

Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego trafi 320 tys. zł.

- Szpital kliniczny jest bardzo dużym beneficjentem środków przekazanych przez UNICEF. Środki przeznaczymy na doposażenie kliniki neonatologii, która jest szczególnie ważnym miejscem na mapie zdrowotnej województwa podlaskiego. Tam pomoc uzyskują noworodki, szczególnie w krytycznym okresie życia, a także wcześniaki, które wymagają intensywnej opieki. W tej chwili w szpitalu mamy 8 takich stanowisk. Z kolei 2 nowe respiratory pozwolą na zmodyfikowanie i rozszerzenie oferty szpitala, a dzieci nie będą musiały jeździć dalej i szukać opieki w Polsce. Kolejną rzeczą jest uzupełnienie inwestycji realizowanych przez szpital, ponieważ rozszerzamy bazę porodową o jedną salę, co będzie miało miejsce w tym roku - powiedział dyrektor USK prof. Jan Kochanowicz.

Do szkoły rodzenia, która od ponad 40 lat działa w Białymstoku trafi ćwierć mln zł.

- Dla naszej placówki są to ogromne pieniądze i na pewno usprawnią funkcjonowanie naszej szkoły rodzenia, która ma ogromną tradycję w mieście. Mamy zamiar zakupić sprzęt, który pomoże nam w monitorowaniu prawidłowo przebiegającej ciąży i objąć opieką kobiety, które są do nas przyjmowane. Ponadto mamy zamiar uruchomić wypożyczalnię sprzętu, który jest niezbędny do funkcjonowania w pierwszych dniach życia noworodków. Mam nadzieję, że to wszystko posłuży nie tylko uchodźcom, ale też mieszkańcom Białegostoku - stwierdziła Teresa Markowska z białostockiej szkoły rodzenia Szpitala Miejskiego w Białymstoku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1298 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39