Placówki kulturalne połączyły siły. Ruszył program "Wolontariat dla kultury"

2014.01.14 00:00
15 osób rozpoczyna wolontariat w białostockich instytucjach kultury. Mogą liczyć na zdobycie doświadczenia zawodowego i nowych kompetencji.
Placówki kulturalne połączyły siły. Ruszył program "Wolontariat dla kultury"
Fot: Anna Dycha
Uczestnicy projektu "Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu"

Po raz pierwszy w Białymstoku pięć instytucji organizuje wspólnie program wolontariatu. Po raz pierwszy też przedsięwzięcie obejmuje nie tylko pracę wolontariuszy na rzecz placówki, ale też szeroki program edukacyjny, wizyty studyjne i możliwość realizacji własnego, autorskiego projektu. Dziś w Bibliotece Uniwersyteckiej zainaugurowano program.

Wolontariusze w kulturze

- Inicjatywa powstała w kilka miesięcy w Muzeum Wojska i została dobrze przyjęta przez inne placówki kultury - wspomina Anna Danilewicz, kierownik projektu.

Podczas rekrutacji realizatorzy przedsięwzięcia otrzymali ponad 40 zgłoszeń, ostatecznie do programu zostało zakwalifikowanych 15 osób - pięć do Muzeum Wojska, cztery do Centrum im. Ludwika Zamenhofa i po dwie do Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia, Galerii im. Sleńdzińskich oraz Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki.

Aktywność wolontariacką młodzi ludzie będą realizować tylko w jednej, wybranej instytucji. Jednak w najbliższych miesiącach poznają wszystkie pięć - dzięki warsztatom, wizytom studyjnym, spotkaniom z ekspertami, zaproszonymi przez każdą z placówek.

Szansa na rozwój i realizację własnych pomysłów

I tak w Bibliotece Uniwersyteckiej będą pomagać m.in. przy tworzeniu wirtualnej kolekcji - wyszukiwaniu i digitalizacji materiałów. Centrum im. Ludwika Zamenhofa stawia na rozwój Mediateki, czyli Archiwum Historii Mówionej. Galeria im. Sleńdzińskich będzie współpracować z wolontariuszami przy realizacji projektu "Portret miejsca" wykorzystującego miejsce, w którym znajduje się salon wystawowy galerii - przy ul. Legionowej 2. W Muzeum Wojska wolontariusze będą m.in. pomagać przy realizacji zajęć edukacyjnych, a także nagrywaniu relacji i zbieraniu pamiątek od osób zesłanych na Syberię. Teatr Dramatyczny anagażuje uczestników programu we współpracę przy realizacji projektów edukacyjnych i pracę archiwum plastycznego.

Program daje młodym ludziom możliwość autentycznego rozwoju zawodowego, przygotowuje do podjęcia pracy w sektorze kultury po zakończeniu studiów. Potrwa sześć miesięcy. W drugiej połowie roku najlepsze projekty przygotowane przez wolontariuszy doczekają się realizacji.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

898 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39