Po ataku w Kuźnicy 12 osób jest rannych. SG odnotowała 2 kolejne siłowe próby

2021.11.17 08:57, Aktualizacja: 2021.11.17 11:26
We wtorek (16.11) na przejściu granicznym Bruzgi/Kuźnica miał miejsce pierwszy, duży atak migrantów na polskich funkcjonariuszy. Rannych jest w sumie 12 osób. Z kolei SG odnotowała minionej doby 161 prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Po ataku w Kuźnicy 12 osób jest rannych. SG odnotowała 2 kolejne siłowe próby
Fot: Podlaska Policja

Po wtorkowym (16.11) ataku, cudzoziemcy w okolicach przejścia granicznego Bruzgi, przeszli w rejon dawnego koczowiska. Straż Graniczna przekazała, że przebywa tam około 2 tys. imigrantów.

- Noc na przejściu minęła spokojnie. Część osób po stronie białoruskiej wróciła do poprzedniego obozu, część koczuje przy terminalu po stronie białoruskiej - poinformował w środę (17.11) rzecznik prasowy podlaskiej policji, podinsp. Tomasz Krupa.

Po wczorajszym ataku migrantów na polskich funkcjonariuszy i żołnierzy zostało rannych w sumie 12 osób.

- Wczoraj w działaniach na przejściu granicznym w Kuźnicy rannych zostało 9 policjantów. Zostało również uszkodzone wyposażenie funkcjonariuszy między innymi tarcze, kaski i ochraniacze kończyn. Nikt z policjantów nie przebywa w szpitalu - przekazał podinsp. Tomasz Krupa.

Ponadto ranny jest jeden żołnierz i dwoje strażników granicznych. Jak dodaje policja, minionej doby nie było zatrzymań "kurierów", którzy nielegalnie przewożą imigrantów.

We wtorek na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 161 prób jej nielegalnego przekroczenia.

- Wobec 34 cudzoziemców funkcjonariusze Straży Granicznej wydali postanowienia o obowiązku opuszczenia terytorium RP - objaśnili pogranicznicy.

W godzinach wieczornych odnotowano również dwie siłowe próby przekroczenia granicy, które zostały udaremnione. Do jednej doszło koło placówki SG w Czeremsze.

- Udaremniono próbę sforsowania granicy polskiej przez ok. 50 osób. Służby białoruskie towarzyszyły agresywnej grupie, używały lasera. Cudzoziemcy rzucali kamieniami w stronę polskich służb - dodała Straż Graniczna.Kilka godzin później na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych grupa ponad 100 osób wspierana przez białoruskich żołnierzy niszczyła zabezpieczenia graniczne.

- Białoruscy pogranicznicy używali laserów, agresywni cudzoziemcy rzucali petardami i kamieniami w stronę funkcjonariuszy i żołnierzy. W czasie próby forsowania granicy grupa około 50 cudzoziemców zdołała przekroczyć zaporę, w tym celu użyli specjalnie przygotowanej drewnianej kładki. Wszystkie osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy - przekazuje SG.

[AKTUALIZACJA]

Straż Graniczna przekazała na Twitterze, że: "Cudzoziemcy koczujący po stronie białoruskiej, w pobliżu przejścia granicznego Bruzgi, spakowali się i opuszczają obozowisko. Przemieszczają się pod nadzorem białoruskich służb w nieznane miejsce".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1692 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39