Po Nowym Roku zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Będzie eco-driving

2014.12.30 00:00
Od 1 stycznia 2015 roku zmieniają się przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Kursant będzie miał dostęp do pytań do części teoretycznej egzaminu, a w części praktycznej będzie oceniany ekonomiczny styl jazdy przyszłego kierowcy.
Po Nowym Roku zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Będzie eco-driving
Fot: ŁW

Wraz z nadejściem nowego roku zmieniają się także przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, kandydat na kierowcę będzie musiał wykazać się na egzaminie umiejętnością eco-drivingu, czyli ekonomicznej jazdy. Technika ta pozwoli m.in.: zaoszczędzić na kieszeni przyszłego kierowcy przez mniejsze zużycie paliwa. Z różnych szacunków wynika, że eko-jazda pozwala ograniczyć zużycie paliwa nawet o 25 proc.

Co zatem będzie oceniane podczas egzaminu? Kursant będzie musiał przede wszystkim zwracać uwagę na wskazówkę z obrotami silnika i odpowiednio zmieniać biegi (pomiędzy 1800 a 2600 obr/min.). Kierowca będzie musiał również baczniej zwracać uwagę na aktualną sytuację na drodze, starać się oceniać i przewidywać sytuacje. Kolejną ze zmian jest jazda przy prędkości 50 km/h na czwartym biegu oraz wykazanie się umiejętnością hamowania silnikiem.

Niestety wielu kursantów obawia się, że eko-jazda może być oceniana subiektywnie i egzaminator zwyczajnie ich obleje. Pocieszający może być fakt, że osoby, które zdały egzamin teoretyczny przed 1 stycznia 2015 roku nie będą musiały podczas części praktycznej wykazywać się znajomością eco-drivingu.

Ostatnią z ważnych zmian ma być jawna baza pytań egzaminacyjnych dotyczących części teoretycznej.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

681 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39