Po raz 27. na UwB wybrzmiało Gaudeamus. Rozpoczął się rok akademicki

2023.10.11 12:46
We wtorek (10 października) na Uniwersytecie w Białymstoku oficjalnie rozpoczął się nowy rok akademicki. Już po raz 27. na największej podlaskiej uczelni można było usłyszeć Gaudeamus.
Po raz 27. na UwB wybrzmiało Gaudeamus. Rozpoczął się rok akademicki
Fot: UwB

Na Uniwersytecie w Białymstoku, w auli im. Janusza Korczaka na Wydziale Nauk o Edukacji, odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2023/2024. Udział w wydarzeniu wzięło udział wielu studentów, doktorantów i pracowników uczelni, a także zaproszeni goście. 

- Szkolnictwo wyższe już od kilku lat jest w okresie głębokich przemian strukturalnych, które bardzo silnie wiążą się z tym, co się zmienia w naszym społeczeństwie. Uczelnie konkurują o środki finansowe, a przede wszystkim o możliwości rozwoju. Nie jest to rywalizacja do końca wyrównana, bo ci więksi mają zawsze trochę lepiej, ale myślę, że w tym wszystkim odnajdujemy się całkiem dobrze. W przypadku naszego Uniwersytetu nie zmarnowaliśmy tych kilku lat, które minęły od wprowadzenie ustawy (Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce przyp. red.). Wydaje mi się, że nasza sytuacja jest o wiele lepsza niż kilka lat temu, szczególnie gdy chodzi o infrastrukturę, badania naukowe, może w nieco mniejszym stopniu o dydaktykę i wynagrodzenia, ale mam nadzieję, że to w przyszłości również się zmieni na lepsze –mówił podczas inauguracji rektor UwB prof. Robert Ciborowski.

Rektor zwrócił uwagę, że obecnie zachodzące zmiany w szkolnictwie wyższym mają miejsce w czasie, gdy w kraju i na świecie dochodzi do wielu ważnych przemian, do których wszyscy muszą się zastosować. Miał tu na myśli m.in. rewolucję cyfrową, nowy układ geopolityczny, czy nowe centra gospodarcze.

- Zawsze jednak patrzę z nadzieją, bo, jak państwo wiedzą, Uniwersytet to najstarsza z instytucji działająca w dzisiejszych czasach. I tak jak sprostała wiekom, które minęły, tak jestem pewien, że w tym okresie też sobie poradzimy. Rozpoczynając nowy rok akademicki, mam nadzieję, że Uniwersytet wciąż będzie tą instytucją, która przez wieki była tworzona, w której nikt nie będzie pytał, czy jakaś nauka jest potrzebna. Zwiększy się dostępność grantowa, a cele praktyczne nie przysłonią nam istoty Uniwersytetu, czyli badań naukowych - wymieniał rektor UwB.

Uczelnia od lat cieszy się dużym zainteresowaniem

Zdaniem profesora Ciborowskiego Uniwersytet w Białymstoku wypada bardzo dobrze, dowodem na to jest duże zainteresowanie kandydatów. Stwierdził też, że w jego opinii pracownicy uczelni także wydają się zadowoleni, ze swojego miejsca pracy. Rektor powitał także studentów pierwszego roku oraz doktorantów. Zwrócił uwagę, że właśnie rozpoczyna się ich intelektualna i naukowa przygoda. 

Podczas uroczystości głos zabrała także przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku.

- Dopóki istnieją naukowcy, będzie istnieć Uniwersytet. Jako doktorantka widzę ogromną wartość w badaniach naukowych. Co mnie cieszy, zauważam taką tendencję również w społeczeństwie, które coraz częściej analizuje źródła i coraz śmielej powołuje się na wyniki badań naukowych jako argument w różnych dyskusjach. Dopóki istnieją naukowcy i chęć zdobywania wiedzy, nie musimy bać się o przyszłość Uniwersytetów – mówiła doktorantka.

Uniwersytet w Białymstoku istnieje od 1997 roku. Powstał jako trzynasty uniwersytet w kraju. Wcześniej, przez blisko 30 lat, w Białymstoku działała Filia Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie na uczelni działa 9 kierunków I stopnia, II stopnia oraz jednolitych magisterskich, a także 25 propozycji na studiach podyplomowych. Kształci się tu około 8,5 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych i pracuje 1270 osób.

W nadchodzącym roku uczelnia planuje zakończyć budowę własnej siedziby Filii UwB w Wilnie, a także rozpocząć rozbudowę kampusu  siedziby dla nauk humanistycznych oraz społecznych.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1333 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39