Podatek od nieruchomości za wysoki? Radni PiS-u apelują o zmniejszenie stawek

2021.05.06 15:24
W czwartek (6.05) radne miejskie z klubu Prawa i Sprawiedliwości wystosowały apel do prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Chcą dialogu w kwestii obniżenia stawek podatku od nieruchomości.
Podatek od nieruchomości za wysoki? Radni PiS-u apelują o zmniejszenie stawek
Fot: Malwina Witkowska

Stawki sprzed kilku lat

- Zwraca się do nas wielu niezadowolonych mieszkańców, ale też przedsiębiorców, którzy jak wszyscy wiemy bardzo ucierpieli w okresie pandemii. Wiemy również, że Sejm ostatnio podjął uchwałę o ratyfikacji funduszy z nowej perspektywy finansowej, ale też z planu odbudowy. Będzie to spora kwota, która pozwoli zabezpieczyć nasze projekty, które mieliśmy jako miasto do zrealizowania. Jest to dobra okazja, żeby przesunąć z budżetu pieniądze na pomoc przedsiębiorcom i przyniesie ulgi mieszkańcom - informuje radna miejska Agnieszka Rzeszewska.

W piśmie skierowanym do prezydenta, radna zwraca się z prośbą, aby Tadeusz Truskolaski dokonał weryfikacji wydatków w budżecie miasta pod kątem ich zasadności z punktu widzenia mieszkańców oraz ich potrzeb. Jednocześnie radni PiS proponują zmniejszenie stawek podatku od nieruchomości.

- Są to stawki sprzed kilku lat, które chcielibyśmy zaproponować do rozważenia, tak by ulżyć mieszkańcom, którzy płacą wysokie stawki i jest im ciężko - podkreśla radna.

Warto wspomnieć, że wyższe podatki obowiązują od tego roku. W listopadzie 2020 r. rada miasta przegłosowała ich zwiększenie.

Opłata za garaż większa niż za dom

Katarzyna Ancipiuk, radna miejska z klubu PiS informuje, że z niesprawiedliwością borykają się głównie mieszkańcy domów jednorodzinnych m.in. na osiedlu Mickiewicza czy na Wygodzie.

- Są tam domy z lat 70. i 80., które były budowane wraz z garażami, a niektóre garaże zostały zbudowane oddzielnie, gdyż nie pozwalały na to plany ze względu na metraż podwórka. Teraz musimy płacić za budynek mieszkalny o wiele mniej niż za taki wolno stojący garaż, który jest traktowany jako pomieszczenie gospodarcze, a podatek od takiej nieruchomości jest traktowany dwukrotnie - przypomina Katarzyna Ancipiuk.

Zachęca do tego, by pozostali radni włączyli się w dialog ponad podziałami.

Radni PiS proponują stawki m.in.:
od gruntów:
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 0,84 zł zł od 1 m2 powierzchni, czyli o 11 groszy mniej niż obecnie (0,95 zł);
- pozostałych – 0,45 zł od 1 m2 powierzchni, czyli o 7 groszy mniej niż obecnie (0,52 zł);

od budynków:
- mieszkalnych – 0,73 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, czyli o 12 groszy mniej niż obecnie (0,85 zł);
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 22,36 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, czyli o 2,04 zł mniej niż obecnie (24,40 zł);
- związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 4,16 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, czyli o 29 groszy mniej niż obecnie (4,45 zł).

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1475 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39