Podlaski sanepid ma nową szefową. Kto nią został?

2024.04.11 11:18
W kolejnej placówce zaszły zmiany na stanowisku kierowniczym. Powołano nowego Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Podlaski sanepid ma nową szefową. Kto nią został?
Fot: Krzysztof Zdanuczyk / Podlaski Urząd Wojewódzki

Wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne powstały w roku 1952. Dwa lata później utworzony został centralny urząd – Państwowa Inspekcja Sanitarna. Działania te nawiązywały jednak do instytucji przedwojennych. Już w listopadzie 1918 roku powstał Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny. W roku 1923 przekształcony został w Państwowy Zakład Higieny i powstawać zaczęły placówki terenowe. Do roku 1939 utworzono 13 filii PZH.

W Białymstoku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna mieści się przy ulicy Legionowej 8. Teraz zarządzać nią będzie dr n. med. Maria Siewko, która otrzymała powołanie z rąk Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofa Saczki w obecności wojewody Jacka Brzozowskiego. Maria Siewko jest specjalistką w zakresie analityki medycznej i diagnostyki laboratoryjnej z dużym doświadczeniem. Pracowała zarówno w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, jak i w laboratoriach szpitalnych. Do ubiegłego roku pełniła funkcję kierownika Działu Diagnostyki Laboratoryjnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku. Była ponadto przez dwie kadencje członkiem Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Podczas uroczystości powołania wojewoda mówił o znaczeniu inspekcji sanitarnej w życiu każdego z nas.

- Przekonaliśmy się o tym, kiedy przyszła pandemia – przypominał Jacek Brzozowski. – Wówczas odkryliśmy wszyscy, jak istotną jednostką jest sanepid i jak rozległe są jego obowiązki. Wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne działają jednak nie tylko w czasie epidemii.

Wśród zadań WSSE możemy wymienić:
- nadzór nad higieną w najróżniejszych dziedzinach życia – w placówkach medycznych, zakładach pracy, punktach wypoczynkowych i placówkach oświatowych,
- nadzór nad higieną radiacyjną.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

994 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39