Podlaskie Organy w Białymstoku, Suwałkach, Drohiczynie i Białowieży

2021.06.30 07:46
Projekt Podlaskie Organy to niezwykła okazja, by wysłuchać muzyki organowej, wykonywanej na zabytkowych instrumentach. Koncerty będą odbywać się w wakacje w czterech miejscowościach.
Podlaskie Organy w Białymstoku, Suwałkach, Drohiczynie i Białowieży
Fot: Anna Kulikowska
Konferencja dotycząca projektu

Zadaniem Podlaskiego Instytutu Kultury jest dbanie także o to, by wydarzenia kulturalne na wysokim poziomie, odbywały się na terenie całego województwa. Zwłaszcza w takich miejscowościach, które mają utrudniony dostęp do kultury.

- Dlatego włączamy się w różne inicjatywy, które zapewniają dostęp do kultury społecznościom w mniejszych ośrodkach. To nie jest pierwszy projekt, który realizujemy z nastawieniem na mniejsze miejscowości. Mamy nadzieję, że nie będzie to jedna edycja - mówiła Karolina Szymańska-Skowronek z Podlaskiego Instytutu Kultury.

Projekt "Podlaskie Organy" ma zasięg lokalny. Dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. PIK otrzymał dofinansowanie w wysokości 30 600 zł, a łączna kwota na zadanie wynosi 53 100 zł. Zostanie zrealizowanych 10 koncertów w mniejszych miejscowościach.

Projekt ma promować dzieła muzyki organowej w mniejszych miastach. Na zabytkowych instrumentach w Suwałkach, Drohiczynie, Białowieży i Białymstoku zagrają wybitni organiści, z Polski, ale też z Danii, Niemiec czy Włoch, a w repertuarze znajdzie się różnorodny zestaw utworów kompozytorów polskich i zagranicznych.

- Idea organizacji koncertów organowych nie jest nowa w tych miejscowościach, odbywały się one pod nazwą "Podlaskie koncerty organowe". Przyznaję, że te mniejsze miejscowości i lokalne społeczności zasługują na wysoką kulturę. Bardzo się cieszę że PIK zaangażował się tak mocno w ten projekt. Mamy dużo cennych instrumentów w tych miejscowościach, a oprócz tego miasteczka te odwiedzane są przez wielu turystów. Chcemy to wszystko połączyć. Stąd kontynuacja idei, która nam przyświeca. Wydarzenie ma rangę międzynarodową - podsumował Józef Kotowicz, białostocki organista i pedagog, który sprawuje opiekę artystyczną nad koncertami.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Harmonogram wydarzenia:

- Kościół Św. Piotra i Pawła w Suwałkach

04.07. koncert w wykonaniu Józefa Kotowicza
01.08. koncert w wykonaniu Józefa Serafina

- Kościół Św. Teresy w Białowieży

11.07. koncert w wykonaniu Piotra Rachonia
18.07. koncert w wykonaniu Sylwestra Trojanowskiego (organy) oraz Małgorzaty Trojanowskiej (sopran)
25.07. koncert w wykonaniu Michała Sławeckiego
01.08. koncert w wykonaniu Marka Stefańskiego

- Kościół św. Kazimierza w Białymstoku

25.07. koncert w wykonaniu Władysława Szymańskiego
8.08. koncert w wykonaniu Arkadiusza Bialica

- Katedra Św. Trójcy w Drohiczynie

11.07. koncert w wykonaniu Stanisława Maryjewskiego
18.07. koncert w wykonaniu Józefa Kotowicza

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1477 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39