Podlaskie: Szykuje się mała rewolucja informatyczna

2010.11.04 00:00
Przez najbliższe cztery lata, dzięki kilku inwestycjom, 90% regionu uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu, załatwienie większości spraw w urzędach będzie możliwe bez wychodzenia z domu, a kolejki w szpitalach mają szansę się zmniejszyć.
Podlaskie: Szykuje się mała rewolucja informatyczna
Fot: sxc.hu

Sieć szerokopasmowa
- Jest to bardzo poważna ingerencja w rynek usług teleinformatycznych na terenie naszego województwa - twierdzi marszałek, Jarosław Dworzański. A mowa tu o powstaniu w Polsce Wschodniej sieci, która umożliwi niemal wszystkim mieszkańcom 5 województw (podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i oczywiście podlaskiego) korzystnie z szerokopasmowego internetu.

Inwestycja zakłada zarówno wykorzystanie istniejącej infrastruktury (należącej do operatorów telekomunikacyjnych), jak i budowę nowych odcinków sieci. Dzięki temu, że całość jest budowana za publiczne pieniądze, hurtowi dostarczyciele nie będą musieli inwestować w tego typu infrastrukturę i docelowo każdy użytkownik zapłaci mniej za korzystanie z internetu szerokopasmowego, którego standard pozwala chociażby na oglądanie telewizji.

W założeniu, do końca 2014 r., dostęp do internetu uzyska 90% gospodarstw domowych (w tej chwili jest to około 54%) oraz wszystkie instytucje publiczne i przedsiębiorstwa w pięciu województwach. Sieć w naszym regionie będzie miała 1882 km. Zostanie poprowadzona w kanalizacji pasów dróg, a w przypadkach braku takiej możliwości, np. kablami na słupach.

Jak podaje Krzysztof Bielawski z Urzędu Marszałkowskiego, w tej chwili wciąż trwają przygotowania do rozpoczęcia inwestycji (projekt jest teraz analizowany na poziomie Komisji Europejskiej). Formalne prace trwają długo, na co bez wątpienia wpływa fakt, że jest to największa tego typu inwestycja w całej Europie.

Całkowita wartość inwestycji to 252 mln zł, z tego 85% pokryje UE, 5% budżet państwa, zaś 10% województwo.

Rozszerzanie elektronicznej administracji
Działania na rzecz informatyzacji naszego województwa to także plany rozszerzenia e-administracji na poziomie samorządów. Do tej pory prowadził ją na szczeblu rządowym Podlaski Urząd Wojewódzki.

- Oznacza to, że każdy mieszkaniec naszego regionu będzie mógł załatwić sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu - mówi Daniel Górski dyrektor Departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym, w ramach którego to programu będzie realizowane całe przedsięwzięcie.

Będą w nim uczestniczyły wszystkie jednostki samorządowe oraz organizacyjne, jak szkoły, ośrodki kultury, biblioteki (w sumie ponad 1400). Wprowadzanie samorządowej e-administracji zakończy się w 2013 r. Kosztować będzie 67 mln zł.

Zdrowie przez internet
Nie tylko administracja, ale też podlaska służba zdrowia ma w ciągu najbliższych kilku lat zostać połączona specjalnym systemem teleinformatycznym. Dzięki możliwości sukcesywnego wprowadzania do niego nowych jednostek ochrony zdrowia, powstanie regionalny system e-zdrowia obsługujący wszystkie szpitale, przychodnie i gabinety.

Jak wymienia Daniel Górski ułatwi to pacjentom zapisywanie się na zabiegi, sprawdzanie kolejek, wybór szpitali oferujących usługi jak najszybciej, a ponadto pozwoli zaoszczędzić: więcej pieniędzy szpitalnych pójdzie na leczenie, mniej na administrację.

Na razie e-zdrowie (czego koszt opiewa na 62 mln zł) wdrażać będzie Urząd Marszałkowski wraz z 30 jednostkami ochrony zdrowia i 14 samorządami.

Społeczeństwo informacyjne
Szeregu projektom składającym się na budowę na Podlasiu społeczeństwa informacyjnego towarzyszą szkolenia i kursy organizowane dla osób zatrudnionych w administracji publicznej, edukacji, służbie zdrowia czy stowarzyszeniach. W sumie, za 10 mln zł, do końca 2011 r. zostanie przeszkolonych 8 tys. osób.

E.S.

1121 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39