Podlaskie. W grudniu wystawiono o 55% więcej zwolnień lekarskich

2023.01.04 08:13
Okres zimowy to czas zwiększonych infekcji wirusowych, przeziębień i spadku naturalnej odporności. Dlatego ZUS zachęca do załatwiania swoich spraw urzędowych, których nie możemy odłożyć na później poprzez e-wizytę, bez wychodzenia z domu i kontaktu z innymi osobami.
Podlaskie. W grudniu wystawiono o 55% więcej zwolnień lekarskich
Fot: Pixabay

Tylko w grudniu lekarze w całym kraju wystawili ponad 2 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. To wzrost o około 340 tys. w stosunku do listopada 2022 r.

- Jak wynika z lokalnych danych ZUS, liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych dla mieszkańców naszego regionu w listopadzie 2022 roku wyniosła 54,6 tys., a w grudniu było to blisko 84,8 tys. To wzrost o 55 proc. - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Przy takim wzroście zwolnień, mając do wyjaśnienia sprawę w ZUS, warto zastanowić się nad wizytą online w placówce ZUS-u bez kontaktu z innymi osobami. Służą do tego e-wizyty. W ciągu minionego roku z wideorozmowy z ekspertem ZUS skorzystało ponad 111 tys. klientów. Jest to bardzo skuteczna i wygodna forma kontaktu.

– Z naszych statystyk wynika, że najwięcej e-wizyt odbywa się w temacie emerytur i rent, zasiłków oraz zagadnień dotyczących obowiązków ubezpieczeniowych firm, w tym również w kontekście pracowników. Podczas e-wizyty klienci chętnie korzystają też z możliwość potwierdzenia profilu utworzonego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

E-wizytę można zarezerwować na stronie internetowej www.zus.pl/e-wizyta. Aby połączyć się z ekspertem wystarczy komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu i kamerą. Podczas rezerwacji podajemy swoje dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również temat e-wizyty. Do wyboru mamy: zasiłki/zwolnienia lekarskie, emerytury i renty krajowe, emerytury i renty międzynarodowe, firmy i pracujący, potwierdzenie profilu PUE/świadczenia dla rodzin, a także ulgi i umorzenia. Rozmowę umawiamy w dogodnym dla siebie dniu i godzinie. E-wizyty odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach między 9.00 a 14.00.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

923 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39