Dom

Podlaskie zyskało nowych inżynierów budownictwa

2014.06.05 00:00
Zastanawiacie się nad swoim bezpieczeństwem przejeżdżając przez zawieszony na linach most lub wchodząc do podziemnego parkingu hipermarketu? Oni -€“ inżynierowie budownictwa - dbają o to, byśmy byli tam bezpieczni.
Podlaskie zyskało nowych inżynierów budownictwa
Fot: sxc.hu

Kiedy mówimy o pracach budowlanych myślimy o inwestorze, wykonawcy czy architekcie. Rzadko natomiast zdajemy sobie sprawę z tego, że na początku tego ogniwa są inżynierowie budownictwa, konstruktorzy, bez pracy których niemożliwe byłoby wzniesienie jakiejkolwiek inwestycji.

Odpowiadają oni za bezpieczeństwo budowli, które konstruują dokonując odpowiednich obliczeń i proponując różne rozwiązania technologiczne. Później pilnują, by prace wykonywane były zgodnie z projektem i nic nie wpłynęło negatywnie na bezpieczeństwo budynku i jego późniejszych użytkowników.

Kandydaci na inżynierów budowlanych muszą przejść długą drogę nim nabędą uprawnienia do wykonywania zawodu. Czeka ich zdobycie kierunkowego wykształcenia, kilkuletnia praktyka oraz dwustopniowy egzamin. Na ten ostatni muszą opanować znajomość ponad 150 aktów prawnych oraz do nawet kilkuset Polskich Norm, wytycznych i instrukcji.

Co roku w Podlaskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa uprawnienia budowlane otrzymuje około 200 osób. W ostatniej €- wiosennej sesji - na 103 osoby, egzamin zdało 81. Teraz zostaną im uroczyście wręczone uprawnienia do wykonywania zawodu.

Uroczystość odbędzie się 5 czerwca (czwartek) w sali konferencyjnej Domu Technika, przy ul. Skłodowskiej-Curie. Rozpoczęcie spotkania o godz. 15.

Adrian Petelski
24@bialystokonline.pl

758 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39