Podrobione zabawki nie trafią do dzieci. KAS ujawniła ponad 330 podróbek

2021.11.30 08:33
Ponad 330 podrobionych zabawek zabezpieczyli funkcjonariusze KAS podczas kontroli w dwóch sklepach. Za oferowanie do sprzedaży podróbek właściciele sklepów w Czarnej Białostockiej i Bielsku Podlaskim odpowiedzą przed sądem.
Podrobione zabawki nie trafią do dzieci. KAS ujawniła ponad 330 podróbek
Fot: Podlaska KAS

Funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas kontroli w dwóch sklepach wielobranżowych w Czarnej Białostockiej i w Bielsku Podlaskim ujawnili 331 zestawów klocków, lalek oraz figurek z postaciami z popularnych kreskówek.

- Towary te oznaczone były zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych marek, ale ich niska jakość od razu wzbudziła podejrzenia kontrolujących. Ekspertyza przeprowadzona przez przedstawicieli firm będących właścicielami praw do chronionych znaków potwierdziła, że zostały one naniesione na zabawki nielegalnie, a ujawniony towar to podróbki - wyjaśnia st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

Zabawki, których wartość rynkowa została oszacowana na 32 tys. zł, zostały zabezpieczone do dalszego postępowania. Za oferowanie do sprzedaży towarów bezprawnie oznaczonych chronionymi znakami towarowymi właściciele sklepów odpowiedzą przed sądem. Grozi im kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Działania KAS w zakresie kontroli rynku skierowane są m.in. na wspieranie uczciwej konkurencji i zapewnienie ochrony polskim konsumentom. Kontrola zabawek to jedno z zadań KAS, które zapewniają bezpieczeństwo dzieciom.

- Badania laboratoryjne potwierdzają, że podrabiane zabawki zawierają często niedozwolone lub zagrażające zdrowiu substancje chemiczne - dodaje st. asp. Maciej Czarnecki.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1422 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39