Pogorszyła się jakość wody w części Białegostoku. Wydano zakaz jej spożycia

2023.07.20 14:08
Wodociąg Fadom-Bud nie spełnia wymagań mikrobiologicznych. W związku z tym, 170 białostoczan nie może pić wody z kranu.
Pogorszyła się jakość wody w części Białegostoku. Wydano zakaz jej spożycia
Fot: Pixabay

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku poinformował o stwierdzeniu braku przydatności do spożycia przez ludzi wody z wodociągu Fadom-Bud. Sanepid dokonał szczegółowych badań i stwierdził, że woda z tego konkretnego wodociągu nie spełnia wymagań mikrobiologicznych.

Obecna sytuacja dotyczy mieszkańców bloków przy al. Jana Pawła II 79, 79/1, 79/2, 79C w Białymstoku, gdzie wodociąg zaopatruje około 170 osób. Produkcja wody wynosi tam 31,8 m³ na dobę. Ze względu na niezgodność z wymaganiami mikrobiologicznymi, woda z tego źródła nie jest odpowiednia do spożycia i może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Brak przydatności do spożycia wody z tego wodociągu oznacza, że mieszkańcy nie powinni korzystać z tego źródła w celach pitnych, przygotowywania posiłków ani innych zastosowań, które wymagają wody do spożycia.

Inspektorat sanitarny zaleca mieszkańcom, aby unikali korzystania z wody z tego konkretnego źródła, a także poinformowali o tej sytuacji sąsiadów i innych osób, które mogą być dotknięte problemem.

Administrator wodociągu został zobowiązany do zapewnienia zastępczego źródła wody o jakości odpowiadającej obowiązującym wymaganiom.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1612 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39