Pola Nadziei 2023. Ponad 134 tys. zł trafi na pomoc nieuleczalnie chorym

2023.10.05 19:43
W czwartek (5 października) odbyła się inauguracja XIV edycji Pól Nadziei, podczas której podsumowano XIII edycję kampanii. Organizatorom udało się zebrać ponad 134 tys. zł na pomoc nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom.
Pola Nadziei 2023. Ponad 134 tys. zł trafi na pomoc nieuleczalnie chorym
Fot: Daria Lickiewicz

Akcja "Pola Nadziei" to inicjatywa Fundacji "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci, która ma na celu propagowanie idei wolontariatu i bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. Głównym symbolem akcji są sadzone jesienią żonkile, które stanowią znak solidarności z chorymi. Te "pola nadziei" zakwitają wiosną i są rozdawane podczas ulicznych kwest.

Fundusze pozyskane z tej akcji są przeznaczane zapewnienie opieki i potrzeb podopiecznych hospicjum. Oprócz tego, akcja zachęca również do włączania się poprzez organizowanie własnych "Pól Nadziei", rozpowszechnianie wolontariatu wśród uczniów i uwrażliwianie ich na potrzeby innych. Ważne dla inicjatywy jest także wsparcie przy kweście żonkilowej oraz organizowanie zbiórek pieniędzy lub materiałów higienicznych dla podopiecznych Fundacji.

- Nasi pacjenci potrzebują obecności, w której czuje się ciepło dłoni, bicie serca i oddech. Człowieka, który jest przyjacielem i który nie zostawi cię nigdy, a szczególnie nie w momencie, w którym czujemy się najtrudniej i najgorzej. To jest właśnie nasza misja i chcę, abyśmy w dzisiejszych czasach pamiętali, że tej obecności nie zastąpi nic. Obecność daje nadzieję, która usuwa lęki, a także tworzy drogę do tego, aby pokonać różne trudności i własne granice. To właśnie my jesteśmy siewcami tej nadziei - mówi prezes fundacji "Pomóż Im" Elżbieta Solarz.

XIII edycja Pól Nadziei

Wolontariatem podczas XIII edycji Pól Nadziei koordynowała Joanna Godlewska z Fundacji "Pomóż Im", natomiast nad XIV edycją wydarzenia pieczę będzie trzymać wieloletnia wolontariuszka Natalia Sawicka. XIII edycja Pól Nadziei odbywała się od 6 października 2022 roku do 22 czerwca 2023 roku pod hasłem "Podaruj im nadzieję". W ubiegłorocznej kampanii wzięło udział łącznie 111 placówek edukacyjnych oraz 14 instytucji wspierających. Organizatorzy działali na terenie całego województwa podlaskiego, jednak należy zaznaczyć, że na liście znalazł się także Pisz (województwo warmińsko-mazurskie).

- XIII edycję Pól Nadziei rozpoczęliśmy uroczystą inauguracją, która odbyła się niemal rok temu i miała miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku. Podczas tamtejszej inauguracji odbyło się sadzenie cebulek żonkilowych, które są symbolem nadziei, a także całej kampanii. - podkreśla Natalia Sawicka. - Podczas całego wydarzenia były organizowane różnego rodzaju wydarzenia, akcje charytatywne, kiermasze, a to wszystko na rzecz podopiecznych Fundacji "Pomóż Im". Ponadto, Joanna Godlewska prowadziła wiele lekcji edukacyjnych, które pomogły zrozumieć jak działamy, a także propagowały idee wolontariatu - dodaje.

W ramach XIII edycji Pól Nadziei, 19 marca na terenie parafii prawosławnych odbyła się kwesta, w której wzięło udział ponad 70 wolontariuszy. Wydarzenie było organizowane zarówno w Białymstoku, jak i poza miastem. Główna kwietniowa kwesta miała miejsce 22 i 23 marca, obejmując centrum miasta, galerie handlowe, a także sklepy. Do akcji przyłączyły się również inne miejscowości, a wsparcie udzieliło blisko 40 placówek edukacyjnych.

Należy zaznaczyć, że w trakcie XIII edycji Pól Nadziei zorganizowano trzy konkursy: plastyczny pod hasłem "Wolontariusz - superbohater", konkurs na wzór dyplomu z podziękowaniami oraz konkurs poetycki na wiersz związany z tematyką wolontariatu, pomagania, czynienia dobra oraz empatii. Wszystko to przyczyniło się do zebrania łącznej kwoty w wysokości 134 697,10 zł na cele fundacji.

Kto został wyróżniony w ramach XIII edycji Pól Nadziei?

Za działalność w ramach XIII edycji Pól Nadziei, nagrodzonych zostało aż 11 placówek.

"Order Nadziei" zdobyły:
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach;
- Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Jaświłach;
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Łomży;
- Akademickie Liceum Politechniki Białostockiej;
- Szkoła Podstawowa nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Białymstoku.

Tytuł "Siewcy Nadziei" powędrował do:
- Szkoła Podstawowa w Starej Rozedrance;
- Niepubliczne Przedszkole Europrymusek w Białymstoku;
- Szkoła Podstawowa nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku;
- Zespół Szkół Akademickich w Łomży;
- Zespół Szkół Samorządowych w Janowie
- Szkoła Podstawowa w Rutkach Kossakach.

Oprócz tego, nagrodę specjalną otrzymało Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej za wyjątkowe i wieloletnie zaangażowanie w Kampanie Pola Nadziei 2022/23.

XIV edycja Pól Nadziei

XIV edycja Pól Nadziei nadal będzie skupiać się na promowaniu wolontariatu wśród młodych i bardzo młodych ludzi oraz zwiększaniu świadomości na temat potrzeb najciężej chorych dzieci, które są podopiecznymi domowego hospicjum prowadzonego przez Fundację "Pomóż Im". Wszystkie szkoły i instytucje, które chcą dołączyć do kampanii, mogą zgłaszać się, kontaktując się bezpośrednio z Fundacją "Pomóż Im". Fundacja zapewnia uczestnikom pakiety cebulek, konkursy, pomysły na realizację akcji, a także zaświadczenia dla uczniów, nauczycieli oraz szkół i instytucji uczestniczących w kampanii.

Inaugurację XIV edycji Pól Nadziei zakończyło tradycyjnie - zasadzenie przez uczestników kampanii, cebulek żonkilowych w małym polu przy Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

760 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 CMG, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39