Policja rozpracowała sieć pedofilów. Trwają poszukiwania pokrzywdzonych

2016.07.20 19:44
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Poznania rozpracowali międzynarodową sieć pedofilów, do której należało nawet kilkaset osób. Policja apeluje o zgłaszanie się pokrzywdzonych.
Policja rozpracowała sieć pedofilów. Trwają poszukiwania pokrzywdzonych
Fot: CBŚP

Policjanci CBŚP z Poznania zajmujący się cyberprzestępczością trafili na międzynarodową siatkę osób, które zajmowały się utrwalaniem i rozpowszechnianiem pornografii dziecięcej w sieci. W niespełna 2 lata funkcjonariusze ustalili internetowe powiązania ponad 750 osób.

Pierwsze zatrzymania miały miejsce we wrześniu i listopadzie 2014 r. Wtedy w ręce poznańskiej policji wpadło dwóch mężczyzn - byli to mieszkańcy woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego. Okazało się, że drugi z nich należy do międzynarodowej siatki pedofilskiej.

W 2015 r. zatrzymano kolejnych 12 osób, w tym nieletniego, którego sprawą zajął się sąd rodzinny i nieletnich. W sprawę zamieszani byli także dwaj Polacy przebywający za granicą, którzy zostali schwytani, gdy odwiedzali swoich bliskich na początku tego roku.

Decyzją sądu wszyscy mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. Są to mieszkańcy siedmiu województw w kraju, a także Norwegii i Irlandii, w wieku od 17 do 46 lat. Za przestępstwo, którego się dopuścili, grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Wobec nieletniego sąd rodzinny zastosował środek poprawczy.

Z materiału dowodowego wynika, że zatrzymani trudnili się nie tylko wymianą plików pedofilskich. Za pośrednictwem komunikatorów internetowych nawiązywali znajomość z małoletnimi dziećmi, które następnie nakłaniali do rozbierania się i wykonywania różnych czynności o charakterze seksualnym. Do tej pory ustalono tożsamość kilkudziesięciu pokrzywdzonych – to chłopcy i dziewczynki w wieku do 14 lat. Funkcjonariusze podejrzewają, że może być ich znacznie więcej, gdyż niektórzy z podejrzanych działali w ten sposób nawet od kilku lat.

Sprawa ma w dalszym ciągu charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Śledztwo nadzoruje Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, który stara się ustalić także pozostałych pokrzywdzonych. W tym celu sąd zezwolił na publikację i rozpowszechnianie wiadomości i wizerunków podejrzanych w mediach.

Wszyscy, którzy posiadają informacje na temat osób, których wizerunki opublikowano, proszeni są o kontakt z poznańskim zarządem CBŚP pod nr telefonu: 61 841-54-50 lub osobiście w siedzibie przy ul. Kochanowskiego 3 w Poznaniu.

Kamila Ausztol
kamila.ausztol@bialystokonline.pl

927 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39