Policjanci zadbają o bezpieczeństwo dzieci w ferie. Będą kontrole drogowe!

2024.01.15 14:08
Ferie zimowe to czas wyjazdów i wypoczynku dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Policjanci z całej Polski zaplanowali szereg działań, które mają na celu zapewnienie im bezpieczeństwa.
Policjanci zadbają o bezpieczeństwo dzieci w ferie. Będą kontrole drogowe!
Fot: Podlaska Policja

Na Podlasiu ferie zimowe rozpoczynają się już w poniedziałek, 22 stycznia i potrwają aż do 4 lutego. Policjanci spodziewają się w tym czasie wzmożonego ruchu autobusów i samochodów w związku z wyjazdami uczniów na upragniony wypoczynek.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, w całej Polsce odbywać się będą policyjne kontrole autobusów i kierowców przewożących uczniów. Policjanci zwrócą szczególną uwagę między innymi na stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie oraz czas pracy kierowców, ich uprawnienia oraz stan psychofizyczny i trzeźwość.

Wyznaczono prawie 340 punktów kontroli autobusów

Pracownicy Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowali szczegółowy wykaz miejsc, w których będą odbywały się te kontrole. Punkty wyznaczono we wszystkich województwach.

Na podlasiu znajdują się one między innymi:

- na parkingu przy zbiegu ulic: Al. Jana Pawła II/Al. Konstytucji 3 Maja (rejon kościoła przy ul. Jałbrzykowskiego) w Białymstoku;
- na Placu Niepodległości (dawny dworzec PKS) w Łomży,
- przy ul. 11 Listopada (parking przy Zajeździe "Kmicic") w Siemiatyczach;
- przy ul. A. Mickiewicza 2 (parking przy zajeździe "Bakunówka") w Sokółce.

Szczegółowy wykaz punktów kontroli autobusów dostępny jest pod linkiem.

Ponadto, każdy z nas może sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu, którym podróżuje jego pociecha, czyli dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC, na stronie internetowej.

Wzmożone kontrole drogowe

Funkcjonariusze podczas pełnienia służby na polskich drogach będą reagować na wszelkie wykroczenia wszystkich uczestników ruchu. Zwrócą szczególną uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa i właściwe przewożenie dzieci w pojazdach.

Mundurowi zadbają także o płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju i drogach dojazdowych do miejsc wypoczynku oraz atrakcyjnych turystycznie.

O tych zasadach dzieci i ich opiekunowie muszą pamiętać!

Niektórzy uczniowie pozostaną jednak we własnych miejscach zamieszkania. Ze świadomością tego, że nie zawsze możliwe jest zapewnienie im stałej opieki osób dorosłych, policjanci apelują do wszystkich rodziców i prawnych opiekunów, aby przypomnieli swoim podopiecznym o podstawowych zasadach poruszania się po drogach.

Warto też uświadomić naszym pociechom, że po zapadnięciu zmroku i w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, widoczność na drogach bywa bardzo ograniczona, a śliska nawierzchnia jezdni znacznie wydłuża drogę hamowania pojazdu. Dla własnego bezpieczeństwa wszystkie osoby przemieszczające się pieszo powinny mieć przy sobie element odblaskowy. Dzięki temu będą oni widoczne dla kierowców nawet z dużej odległości.

Zwróćmy też szczególną uwagę na to, jakie miejsca wybierają nasi podopieczni do zimowych zabaw na świeżym powietrzu. Zjazdy na sankach i bitwy na śnieżki powinny odbywać się z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

664 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39