Polska idzie w OZE? Poseł podsumowuje program Energia Plus

2020.01.13 12:58
Rok temu ogłoszony został program Energia Plus, który ma propagować inwestycje w odnawialne źródła energii. Jak jest w rzeczywistości?
Polska idzie w OZE? Poseł podsumowuje program Energia Plus
Fot: pixabay.com

Energia Plus to rządowy program, którego głównym zadaniem jest zachęcanie Polaków do korzystania z odnawialnych źródeł energii i produkowania jej na własne potrzeby. Zachętami jest choćby umożliwienie instalacji prosumenckiech (pozwalających sprzedać nadwyżkę wyprodukowanej energii) przez przedsiębiorców czy zniżki w podatku od nieruchomości.

Poseł Jacek Żalek postanowił podsumować pierwsze miesiące funkcjonowania rządowego programu.

- Polska dołączyła do krajów, które najszybciej rozwijają się, jeśli chodzi o ekologiczne źródła energii. Fotowoltaika, po zmianach wprowadzonych przez minister Emilewicz, jest dzisiaj jednym z najchętniej instalowanych źródeł energii w Polsce. Odnotowaliśmy ogromny sukces, bo w 2019 roku zainstalowano tego typu urządzeń więcej niż przez wszystkie dotychczasowe lata, od kiedy ta technologia zagościła w Polsce. Mamy nadzieję, że nowe rozstrzygnięcia prawne, które ministerstwo zamierza wprowadzić, umożliwią korzystanie i bycie prosumentem, a także rozwoju polskich spółdzielni – mówi Jacek Żalek.

Według statystyk wartość energii wytworzona przez instalacje, które zamontowano tylko w ostatnim roku, jest równa wartości energii wytworzonej przez elektrownię wodną w Żarnowcu. Poseł podkreśla, że takie rozwiązania będzie można zastosować np. właśnie w blokowiskach.

- Rozszerzymy ten program, bo do tej pory spółdzielnie energetyczne mogli zakładać rolnicy, żeby te spółdzielnie objęły również dachy polskich bloków i w ten sposób obniżać koszty za energię, które będą rosły ze względów na obostrzenia dotyczące źródeł uzyskiwania tradycyjnych źródeł energii – mówi poseł Jacek Żalek.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1245 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39