Pomoc dla przedsiębiorców w czasie pandemii. Podlaskie firmy nie zostaną na lodzie

2021.01.21 16:05
W czwartek (21.01) zarząd województwa podlaskiego podjął decyzję o rozpoczęciu dwóch konkursów dla firm. Z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego do przedsiębiorców ma trafić 25 mln zł.
Pomoc dla przedsiębiorców w czasie pandemii. Podlaskie firmy nie zostaną na lodzie
Fot: Pixabay

- Tak jak zapowiadaliśmy, wygospodarowaliśmy kolejne fundusze unijne na pomoc naszym przedsiębiorcom w czasie pandemii. W ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego już niedługo uruchomimy aż 25 mln zł na sfinansowanie kapitału obrotowego – mówi Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Wsparcie dla mikro i małych firm

Wiele firm przez pandemię COVID-19 znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Teraz wszystkie mikro i małe przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać bezzwrotną pomoc ze środków unijnych, w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. Firmy nie muszą ponosić żadnych kosztów związanych z realizacją projektu i wkładem własnym.

Pomoc finansowa ma pomóc w bieżących potrzebach firm. Dotacje mogą zostać przeznaczone na m.in. zakup towaru, spłatę zobowiązań kredytowych czy zakup artykułów sanitarnych.

Firmy, które odnotowały straty, będą mogły złożyć wniosek już od lutego. Do firm ma trafić łącznie 25 mln zł. W zeszłym roku podlaskie przedsiębiorstwa uzyskały 177 mln zł wsparcia.

Działalność badawczo-rozwojowa

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie finansowe także na prowadzone prace badawczo-rozwojowe.

- Oprócz wsparcia dla firm w walce z pandemią nadal chcemy, by nasze firmy się rozwijały i stawały się coraz bardziej konkurencyjne. Dlatego nie zapominamy o dotacjach na działalność badawczo-rozwojową, która pozwala na opracowywanie, a także wprowadzanie na rynek innowacyjnych produktów – dodaje marszałek.

Firmy będą mogły składać wnioski na m.in. zakup sprzętu do laboratorium czy inwestycje w aparaturę. Inwestycje w taką infrastrukturę pozwolą na wytwarzanie lepszych produktów w bardziej nowoczesnych technologiach. Nabór wniosków na tego typu projekty rozpocznie się w kwietniu. Do firm ma trafić łącznie 8 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

2004 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39