Powołano zespół do spraw lotniska Krywlany. Pozostało czekać na konkrety

2024.05.04 14:45
Zespół roboczy do spraw lotniska Białystok-Krywany oficjalnie rozpoczął pracę. W jego skład weszli przedstawiciele Miasta Białystok, województwa podlaskiego oraz Polskich Portów Lotniczych. Celem jest wypracowanie wspólnych działań zmierzających do aktywizacji i rozwoju infrastruktury przyszłego lotniska.
Powołano zespół do spraw lotniska Krywlany. Pozostało czekać na konkrety
Fot: UM Białystok

Członkowie zespołu po raz pierwszy spotkali się w czwartek (25 kwietnia). Spotkanie miało miejsce w Warszawie w siedzibie Polskich Portów Lotniczych. Podczas zebrania został omówiony obecny stan sprawy. Opracowano także plan pracy na najbliższe tygodnie.

- Celem jest wypracowanie wspólnych działań zmierzających do aktywizacji i rozwoju infrastruktury lotniska Białystok-Krywlany – mówi rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej.

Decyduje dziewięć osób

W zespole znalazło się łącznie dziewięć osób – po trzy z każdej ze stron. Ze strony miasta są to Przemysław Tuchliński (zastępca prezydenta Białegostoku), Tomasz Buczek (dyrektor departamentu strategii i rozwoju) oraz Jan Nosal (I wiceprezes Aeroklubu Polskiego). Polskie Porty Lotnicze reprezentują Michał Organiściak (kierownik działu zarządzania projektami), Grzegorz Tuszyński (dyrektor lotniska Warszawa–Radom) oraz Tomasz Trojańczyk (kierownik zespołu strategii).

Natomiast ze strony województwa podlaskiego są to Joanna Sarosiek (dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim), Elżbieta Kalisz (radca prawny) oraz Michał Fiszer (ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+). Szefem zespołu ma być Grzegorz Tuszyński.

Koncepcja już jest

Na czwartkowym spotkaniu przedstawiciele miasta przekazali Polskim Portom Lotniczym koncepcję funkcjonowania lotniska Białystok-Krywlany. Dotyczy ona rozbudowy lotniska wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej. Działania zespołu mają doprowadzić do uruchomienia całego pasa startowego na Krywlanach. Do użytku oddano go kilka lat temu, lecz z powodu tzw. przeszkód lotniczych, czyli lasu rosnącego w pobliżu, nie można korzystać z całej jego długości.

Zespół ma przygotować analizę kosztów dostosowania lotniska do ruchu pasażerskiego, opracować harmonogram prac i określić sposoby finansowania projektu. Rozmowy na temat Krywlan będą odbywać się co kwartał.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1459 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39