Pracodawcy mogą już kontrolować stan trzeźwości pracowników

2023.02.21 09:56
21 lutego weszły w życie nowe przepisy Kodeksu Pracy. Pracodawcy mogą teraz zmierzyć stan trzeźwości swoich pracowników. Wcześniej mogli jedynie wezwać policję, gdy mieli podejrzenie, że pracownik jest pod wpływem alkoholu.
Pracodawcy mogą już kontrolować stan trzeźwości pracowników
Fot: Pixabay

Przepisy już obowiązują

We wtorek (21.02) weszły w życie przepisy, który nakładają na pracodawcę obowiązek niedopuszczenia pracownika do pracy, podczas gdy prewencyjna kontrola wykaże obecność alkoholu lub narkotyków. Co ważne, pracownik nie będzie mógł zostać dopuszczony do pracy, również w przypadku, gdy obecność alkoholu lub środka odurzającego wykaże kontrola prewencyjna, do której pracodawca będzie miał prawo.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu pracy, pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia lub ochrony mienia. W przepisach zastrzeżono, że kontrola trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika i obejmuje badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego, za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie.

Wprowadzenie kontroli trzeźwości, czas i częstotliwość jej przeprowadzania oraz rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli, należy ustalić w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. O wprowadzeniu kontroli trzeźwości pracodawca powinien poinformować pracowników nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.

Do tej pory pracodawcy nie mieli prawa sprawdzać stanu trzeźwości swoich pracowników. Przed nowelizacją, jeśli pracodawca miał podejrzenia, że pracownik jest nietrzeźwy, mógł wezwać policję.

Jaki alkomat wybrać do firmy?

Po wejściu już w życie nowelizacji Kodeksu pracy, alkomat stanie się niezbędnym wyposażeniem dla wszystkich firm i instytucji, gdzie zatrudnieni są pracownicy. W Białymstoku urządzenia do pomiaru trzeźwości można kupić w sklepie Alkomaty Białystok, który znajduje się przy ul. Składowej 7 lok. 7 (budynek KPK) w Białymstoku. Alkomaty można zakupić także online.

- W świetle nowych przepisów wystarczy alkomat elektrochemiczny lub spektrofotometryczny z aktualnym świadectwem adiustacji lub wzorcowania. Wymagania odnośnie alkomatu elektrochemicznego z aktualnym świadectwem kalibracji/adiustacji spełniają już alkomaty osobiste firmy Datech - przekazał nam właściciel firmy Alkomaty Białystok Andrzej Olszewski.

Przykładowe modele można kupić już za 399 zł brutto. Takie urządzenie z pewnością wystarczy w kilkuosobowych firmach do sporadycznych kontroli. Jednak do nieco większej firmy lepiej jest używać urządzeń profesjonalnych - z dużo większym i stabilniejszym sensorem. Tutaj koszt urządzenia wyniesie ok. 1199 zł.

- Najwygodniejszym w użyciu w pracy będzie alkomat przesiewowy iBlow za 1799 zł. iBlow nie wymaga użycia ustników i działa bardzo szybko. Z aktualnym świadectwem adiustacji spełnia wymagania narzucone ustawą. Jednak w przypadku wykrycia u pracownika alkoholu w wydychanym powietrzu zalecane jest wezwanie policji z dowodowym alkomatem spektrofotometrycznym. Alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym to urządzenia kosztujące około 20-25 tys. zł i niewiele firm może sobie pozwolić na kupno i użytkowanie takiego alkomatu - poinformował właściciel firmy Alkomaty Białystok.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1613 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39