Pracownik fizyczny, kierownik, dyrektor. Jak różnią się stawki na poszczególnych stanowiskach?

2016.01.21 00:00
Wiadomo, że zarobki są uzależnione od zajmowanego stanowiska i wykonywanych obowiązków. Sprawdzamy najnowszy raport płacowy w naszym kraju.
Pracownik fizyczny, kierownik, dyrektor. Jak różnią się stawki na poszczególnych stanowiskach?
Fot: pixabay.com

Z raportu Sedlak&Sedlak wynika, że pensje różnicuje m.in. pochodzenie kapitału firmy, a dysproporcje płacowe są najbardziej widoczne pośród najwyższych szczebli. Dlatego dyrektorzy generalni firm spoza kraju zarabiają średnio o 35% więcej niż ci, którzy pracują w rodzimych przedsiębiorstwach.

Jak wynika z badań, pośród pracowników fizycznych czy specjalistów wynagrodzenia różnią się w znacznie mniejszym stopniu - od kilku do około dwudziestu procent. Wpływ na to ma też fakt, w jakim regionie kraju znajduje się firma. I tak np. na Śląsku czy Mazowszu doświadczony pracownik fizyczny zarobi powyżej 3300 zł, a w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim - poniżej 2800 zł.

Jeśli chodzi o doświadczonych specjalistów, to mogą oni liczyć na atrakcyjniejszą wypłatę - około 6577 zł. Mniej dostanie np. specjalista ds. reklamacji czy ds. sprzedaży internetowej - poniżej 3500 zł.
W ubiegłym roku najwięcej podwyżek otrzymały władze firmy i kadra zarządzająca oraz pracownicy branży IT i zajmujący się budownictwem i projektowaniem. Zdecydowanie najmniejszy wzrost wynagrodzeń odnotowano w branży medycznej i farmaceutycznej.

Największy wzrost wynagrodzeń odnotowano w województwach dolnośląskim, lubelskim i podkarpackim, a najmniejszy - w świętokrzyskim.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1429 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39