Prezydent Białegostoku złożył kwiaty pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa

2024.04.15 14:19
W niedzielę (14 kwietnia) przypadła 107. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa – twórcy języka esperanto, jednego z najsłynniejszych białostoczan. Z tej okazji Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty pod pomnikiem przy ul. Icchoka Malmeda. Przy pomniku spotkali się również pamiętający o rocznicy białostoczanie i esperantyści.
Prezydent Białegostoku złożył kwiaty pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa
Fot: UM Białystok

Ludwik Zamenhof (1859-1917) to znany na całym świecie białostoczanin, który był twórcą i propagatorem języka esperanto. Lekarz okulista, intelektualista, żarliwy propagator pacyfizmu, autor wielu tłumaczeń i licznych publikacji. Był ośmiokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Warto wiedzieć, że Ludwik Zamenhof jest patronem placówki kultury przy ulicy Warszawskiej 19, jego imię nosi także Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny, dwie szkoły – publiczna i prywatna, fundacja z siedzibą przy ulicy Pięknej 3 i wszystkim znana ulica Zamenhofa.

Jest również tablica i mural

Na ścianie bloku mieszkalnego przy ul. Zamenhofa 26 (dawnej Zielonej) znajduje się tablica upamiętniająca miejsce urodzenia Ludwika Zamenhofa. Tablica została odsłonieta w 100. rocznicę urodzin Zamenhofa. Napis na tablicy w językach polskim i esperanto głosi: „Tu stał dom, w którym 15 grudnia 1859 r. urodził się twórca międzynarodowego języka esperanto dr Ludwik Zamenhof".

6 czerwca 2008 r. odsłonięto mural autorstwa Andrzeja Muszyńskiego, przedstawiajacy Zamenhofa oraz innych znanych esperantystów białostockich - Jakuba Szapirę i Abrahama Zbara oraz współczesnych mieszkańców Białegostoku, trzymających w rękach baloniki w kolorach okręgów na fladze olimpijskiej.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

872 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39