Prezydent Truskolaski organizuje wiec "Białystok solidarny z Ukrainą"

2022.03.08 13:30
W czwartek miną dwa tygodnie od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Tego dnia na białostockim Rynku Kościuszki odbędzie się wiec "Białystok solidarny z Ukrainą" organizowany przez włodarza miasta.
Prezydent Truskolaski organizuje wiec "Białystok solidarny z Ukrainą"
Fot: Malwina Witkowska

Wojna na Ukrainie trwa. W Białymstoku odbyło się już kilka akcji solidarnościowych. Jeszcze przed rozpoczęciem wojny zorganizowano akcję "Białystok solidarny z Ukrainą", która miała na celu okazanie wsparcia Ukraińcom po wejściu sił rosyjskich na terytorium samozwańczych republik. Z kolei ostatnia manifestacja miała miejsce w sobotę (5.03) na Rynku Kościuszki.

- Chyba nie trzeba nikomu udowadniać, że Polska i oczywiście Białystok solidaryzuje się w pełni z narodem ukraińskim, który walczy z barbarzyńskim najeźdźcą. Od początku mówiłem, że nie jest to tylko wojna Ukraińców, ale również nasza wojna, dlatego, że taki najeźdźca nie zatrzyma się na Ukrainie i będzie dalej parł na zachód. Nasze bezpieczeństwo w pewnym sensie zależy od postawy Ukraińców - stwierdza prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Jak dodaje, od początku wojny wszystkie miasta i miasteczka Polski wspierają uchodźców i organizują im pomoc.

- Bardzo szybko zorganizowaliśmy pomoc rzeczową. Są również pewne gesty, które wykonujemy, aby podtrzymywać na duchu naród ukraiński. Dlatego też jedną z takich form poparcia będzie wiec, który organizujemy - tłumaczy Tadeusz Truskolaski.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki zachęca wszystkich białostoczan bez względu na światopogląd, wyznawane wartości, na to by jak najtłumniej pojawić się z biało-czerwonymi i niebiesko-żółtymi flagami, żeby zamanifestować naszą jedność.

- Podczas wydarzenia będziemy starali się połączyć z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycią, z Miastem Lwów, tak żeby mieć kontakt z Ukraińcami i żeby oni mogli się podczas tego wiecu wypowiedzieć - zapowiada Rafał Rudnicki.

Ponadto swoją obecność zadeklarował również Taras Romanczuk - 30-letni polski piłkarz ukraińskiego pochodzenia występujący na pozycji pomocnika w Jagiellonii Białystok oraz w reprezentacji Polski.

Wiec poparcia rozpocznie się równo 2 tygodnie po rozpoczęciu wojny na niepodległej Ukrainie. Start w czwartek (10.03) o godz. 18.00 na Rynku Kościuszki przy pomniku Marszała Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, który od poniedziałku dumnie dzierży w ręku flagę Ukrainy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
688 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39