Program "Rodzina 500 plus". Pierwsze pieniądze już przyznane

2016.04.07 11:50
Już zapadła w Białymstoku pierwsza decyzja o przyznaniu świadczenia "Rodzina 500+". Krzysztof Rybarski jeszcze dziś ma otrzymać pieniądze.
Program "Rodzina 500 plus". Pierwsze pieniądze już przyznane
Fot: Justyna Fiedoruk
Krzysztof Rybarski jako pierwszy otrzymał pieniądze z programu "Rodzina 500 plus"

Mnóstwo osób złożyło już wnioski

1 kwietnia ruszył program "Rodzina 500+". Od tego momentu można ubiegać się o świadczenie w wysokości 500 zł na dziecko.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku wydał już decyzję z numerem 1 o przyznaniu świadczenia 500 zł na drugie dziecko. Jako pierwszy pieniądze otrzyma Krzysztof Rybarski – ojciec 4,5-miesięcznych bliźniaków.

- Chcemy dziś oficjalnie przekazać decyzję panu Krzysztofowi. Chcielibyśmy też przekazać drobne upominki dla jego pociech – dwóch chłopaków. Cieszymy się, że wszystko odbywa się niezmiernie sprawnie, jeśli chodzi o gminę Białystok. Bez problemu radzimy sobie z programem "Rodzina 500+" - mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Do środy (6.04) w naszym mieście złożono ponad 6 tys. wniosków o przyznanie świadczenia – ponad 3300 osób złożyło dokumenty w wersji papierowej i prawie 2800 w wersji elektronicznej.

- Wnioski złożyło mniej więcej 50% uprawnionych, bo w gminie Białystok szacuje się, że takie świadczenia będą przyznane około 13600 rodzinom – mówi Rudnicki. – Mam nadzieję, że te 500 zł pomoże w tym, by zainwestować w dzieci, ich rozwój i będą one w przyszłości zainteresowane tym, by z Białymstokiem wiązać swoją przyszłość – dodaje.

500 zł będzie wsparciem domowego budżetu

- Miło jest, że nasz rodzinny budżet zostanie wsparty. Przeznaczymy te pieniążki na mleko, pampersy, jedzenie. Będziemy też odkładać na przyszłość dzieci – informuje Krzysztof Rybarski, który jako pierwszy otrzymał świadczenie. - Pieniądze nie są jednak najważniejsze, ważne jest zdrowie dzieci, ale miło, że dodatkowe fundusze będą – dodaje.

500 zł jeszcze dziś znajdzie się na koncie Krzysztofa Rybarskiego. Pozostałe świadczenia będą sukcesywnie wypłacane osobom, które otrzymały pozytywne decyzje.

Są błędy w formularzach

We wnioskach wielokrotnie pojawiają się liczne błędy. Jak informuje wicedyrektor miejskiego ośrodka pomocy rodzinie, dotyczy to szczególnie formularzy nadsyłanych elektronicznie.

Wiele osób zapomina o odpowiednim uzupełnieniu danych, np. nie wpisuje numeru PESEL, zapomina o podaniu współmałżonka itp. Wynika to jednak raczej z roztargnienia wnioskodawcy, ponieważ w dokumencie wszystko jest dokładnie opisane (zobacz: Świadczenie 500 zł na dziecko. Już jest wzór wniosku).

Przy składaniu formularzy na miejscu, np. w MOPR przy ul. Klepackiej, wnioski są na bieżąco sprawdzane i poprawiane.

Świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500+" przysługuje rodzicom i opiekunom na drugie i kolejne dziecko. Jeśli dochód nie przekracza 800 zł na osobę (1200 zł jeśli w rodzinie jest potomstwo niepełnosprawne), to 500 zł będzie też przyznane na pierwsze dziecko.

W Białymstoku utworzono 20 punktów, gdzie można osobiście składać wnioski (zobacz: Program "Rodzina 500 plus" w Białymstoku. W 20 punktach będą przyjmowane wnioski). Formularze będą też przyjmowane na niektórych białostockich pocztach. Zainteresowani mogą je również wysyłać drogą internetową.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1185 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39