"Projekt Przyszłości" dla SumoMasters. Białostoccy studenci najlepsi!

2023.11.10 11:45
Zespół SumoMasters z Politechniki Białostockiej byli już wielokrotnie nagradzani. Zostali docenieni po raz kolejny. Studenci z Koła Naukowego Robotyków Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zostali uhonorowani Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2023 w kategorii "Projekt Przyszłości".
"Projekt Przyszłości" dla SumoMasters. Białostoccy studenci najlepsi!
Fot: P. Awramiuk/PB

Zespół SumoMasters z Koła Naukowego Robotyków Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej został uhonorowany Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2023 w kategorii "Projekt Przyszłości". Otrzymał ją za działania, jakie podjął ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje", który nosi tytuł "Autonomiczny robot mobilny kategorii MegaSumo z innowacyjnym modułowym przednim ostrzem".

Studenci Politechniki Białostockiej podczas Forum Inteligentnego Rozwoju zaprezentowali swoją pracę pt. „SumoMasters – wdrażanie, rozwój i popularyzacja innowacyjnych rozwiązań w konstrukcjach autonomicznych robotów mobilnych”. W strefie wystawienniczej zespół postanowił pokazać także swoje konstrukcje, które powstały w ramach przyznanych projektów "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje".

Nagrodzony został również opiekun SumoMasters, czyli dr inż. Rafał Grądzki. Za swoją działalność badawczo-rozwojową oraz za promowanie studenckich konstrukcji robotycznych, takich jak MegaSumo, MiniSumo i NanoSumo otrzymał tytuł "Naukowiec przyszłości".

– Jako nasz największy sukces możemy uznać zdobycie tytułu najlepszej drużyny świata właśnie w zawodach japońskich w 2017 roku – mówi Marcin Dziubek, student kierunku mechanika i budowa maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – To był pierwszy i dotychczas jedyny sukces w tych zawodach uczestników z Polski. Dotychczas żadna inna drużyna z naszego kraju nie zdobyła tak wiele w kategorii autonomicznych robotów sumo.

Wiele osób nie wie, że w ostatnich latach SumoMasters na budowę swoich robotów i uczestnictwo w zawodach robotycznych pozyskała ponad milion zł ze środków spoza uczelni! Koło promuje nasz region i uczelnię na największych konkursach robotycznych na świecie, zdobywając mnóstwo nagród i słów uznania.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1650 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39