"Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok '39". Zobaczmy to, na własne oczy

2023.09.08 20:33
Niezwykła, plenerowa galeria zdjęć archiwalnych. Od dziś przechodząc białostockimi ulicami możemy na własne oczy przekonać się jak miejsca, które mijamy wyglądały jesienią 1939 r, gdy na teren miasta weszło sowieckie wojsko.
"Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok '39".  Zobaczmy to, na własne oczy
Fot: Zofia Kondraciuk

17 września to wyjątkowa data dla każdego Polaka. W tym dniu 1939 r. nasz kraj został zaatakowany przez Związek Sowiecki. Wydarzenie to zmieniło życie Polaków. Wielu z nich zostało wywiezionych na Syberię, a ci, którzy pozostali w naszym mieście nie mieszkali już w Polsce, ale w Związku Sowieckim.

Miasto Białystok przy współpracy z Białostockim Muzeum Sybiru przygotowało dla białostoczan szereg wydarzeń, które mają na upamiętnić wydarzenia z 1939 r. W tym dniu, poza rocznicą agresji sowieckiej, obchodzimy również Dzień Sybiraka.

- Musimy o tym pamiętać, ponieważ na wschodzie znów jest zagrożenie, które ujawniło się obecnie na ukrainie, białoruś jest w rękach dyktatora - powiedział podczas dzisiejszej konferencji Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Jak będą wyglądały obchody w tym roku?

Dziś w centrum miasta zostało ustawionych 5 tablic z archiwalnymi zdjęciami propagandowymi. Tytuł wystawy to: "Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39". Tablice znajdziemy spacerując ulicą Sienkiewicza, na rogu Lipowej i Malmeda, pod Teatrem Dramatycznym, na Rynku Kościuszki oraz w okolicach Pałacu Branickich.

- Zdjęcia zostały przerobione tak, aby były oknami do przeszłości. Można na nich zobaczyć istniejące budynki z tamtego okresu, które dzisiaj nadal mijamy przechodząc ulicami białegostoku. - poinformowała autorka koncepcji Magdalena Zięckowska-Tuchlińska

Główne uroczystości upamiętniające odbędą się 17 września pod Pomnikiem Matki Boskiej Sybiraczki w naszym mieście, a towarzyszyć im będzie wiele wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych takich jak przygotowany przez adeptów sztuki teatralnej spektakl “Sztambuch syberyjski”. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie zabytkowego pamiętnika, który znajduje się wśród eksponatów Białostockiego Muzeum Sybiru.

Potomkowie Sybiraków z całego świata przyjadą do Białegostoku

15 września odbędzie się konferencja w języku angielskim, w której uczestniczyć będą potomkowie Sybiraków z całego świata, którzy opowiedzą białostoczanom swoje historie.

Białostockie muzeum Sybiru przygotowało z tej okazji również specjalną instalację świetlno-dźwiękową.

- Pamiętajmy o przeszłości żeby wyciągać wnioski w przyszłości - tymi słowami zakończył dzisiejszą konferencję Dyrektor Białostockiego Muzeum Sybiru Wojciech Śleszyński

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1903 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39