Przewozy Regionalne zapowiadają zwiększenie liczby pociągów. Będą też nowe relacje

2016.10.05 16:38
Będzie więcej pociągów kursujących między Białymstokiem a podlaskimi miejscowościami. Pojawią się też nowe relacje.
Przewozy Regionalne zapowiadają zwiększenie liczby pociągów. Będą też nowe relacje
Fot: Dorota Mariańska

W przyszłym roku znacząco wzrośnie liczba pociągów i kilometrów, które pokonają w ciągu roku pociągi Przewozów Regionalnych. Od stycznia 2017 r. w naszym województwie będzie kursowało 68 pociągów, które łącznie wykonają niemal 1,6 tys. km. Pojawią się też nowe relacje, np. Białystok – Łapy, Łapy – Kuźnica, Szepietowo – Kuźnica – Szepietowo czy Białystok – Grajewo – Białystok.

- Jest to ewenement w skali kraju, ponieważ koszty związane z tym zwiększeniem są w sumie niewielkie, bo to tylko 3,2 mln zł wobec 18 mln, które przeznaczane są na pociągi. Pozostaje mi jedynie powiedzieć to, żeby w większej mierze z tych połączeń korzystali mieszkańcy. To byłaby motywacja do tego, by te połączenia utrzymywać lub rozwijać – mówi Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego.

Liczba pociągów wzrośnie na takich trasach jak: Białystok – Łapy – Szepietowo (wzrost do 10 par), Białystok – Sokółka – Białystok (wzrost z 5 do 9 par), Białystok – Kuźnica – Białystok (wzrost z 2 do 5 par), Białystok – Suwałki – Białystok (wzrost z 3 do 4 par), Białystok – Ełk (w 2017 r. w dni robocze będą kursowały jeszcze 2 pary w tym kierunku – jedna do Ełku, a druga do Grajewa), Białystok – Bielsk Podlaski – Czeremcha (obecnie kursują 2 pary pociągów, a od początku przyszłego roku liczba pociągów zwiększy się do 4 par), Hajnówka – Czeremcha – Siedlce (od styczna 2017 r. na trasie z Hajnówki do Siedlec będą funkcjonowały 2 połączenia bezprzesiadkowe) oraz Hajnówka - Czeremcha (wzrost do 6 par).

- Oddział posiada wystarczającą liczbę pojazdów oraz zasoby, aby wykonać to zadanie. Do obsługi połączeń regionalnych będą wykorzystane pojazdy użyczone przez samorząd województwa – informuje Jarosław Glazer, dyrektor oddziału spółki Przewozy Regionalne.

W przyszłym roku utrzymane zostanie także połączenie z Białegostoku do Kowna. Łącznie w rozkładzie jazdy obowiązującym od stycznia 2017 r. będzie kursowało: 68 krajowych pociągów REGIO oraz 4 pociągi REGIO w komunikacji międzynarodowej.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1015 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39