Przez pandemię poniosły ogromne straty. Podlaskie firmy dostaną bezzwrotne wsparcie unijne

2021.04.08 16:00
W czwartek (8.04) zarząd województwa podlaskiego zatwierdził pierwsze dotacje w tym konkursie na kapitał obrotowy. Do ponad 300 podlaskich firm trafi 8,8 mln zł. Za kilka tygodni zostanie ogłoszona kolejna lista przyznanych funduszy.
Przez pandemię poniosły ogromne straty. Podlaskie firmy dostaną bezzwrotne wsparcie unijne
Fot: Pixabay

325 podlaskich firm

Ponad 8,8 mln zł wsparcia dostaną podlascy przedsiębiorcy na kapitał obrotowy, czyli bieżącą działalność firm. Nabór wniosków o dotacje unijne został przeprowadzony w lutym, w trybie nadzwyczajnym, jako kolejna część Podlaskiego Pakietu Gospodarczego.

Początkowo budżet tego naboru wynosił 25 mln zł. Jednak wpłynęło bardzo dużo wniosków, dlatego zwiększono w marcu budżet o 7,8 mln zł. Dzięki temu pula dla podlaskich firm wyniosła aż 33 mln zł, a do oceny trafiło ok. 1,1 tys. wniosków złożonych przez przedsiębiorców. Więcej na ten temat: Więcej pieniędzy dla podlaskich przedsiębiorstw. Zgłosiło się ponad 2 tys. firm.

W konkursie brały udział osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą, a także mikro- i małe przedsiębiorstwa. Mogły uzyskać jednorazową i bezzwrotną dotację z funduszy europejskich. Warunkiem udziału było pogorszenie się sytuacji firmy w związku z COVID-19, czyli spadek przychodów ze sprzedaży.

Pozostałe firmy także dostaną wsparcie

Cały czas prowadzona jest ocena pozostałych wniosków, które zostały zgłoszone w konkursie. W pierwszej kolejności dotacje zostały przyznane tym firmom, które odnotowały największy spadek przychodów ze sprzedaży.

- Są w najtrudniejszej sytuacji, dlatego chcemy, aby jak najszybciej otrzymały pomoc - podkreśla marszałek Artur Kosicki. - Jeszcze w kwietniu przedstawimy drugą część listy pozytywnie ocenionych. Naszym celem jest poprawa kondycji gospodarczej jak największej liczby przedsiębiorstw, poszkodowanych w wyniku wystąpienia pandemii COVID-19 - dodaje.

Konkurs stanowi trzecią część Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. Do tej pory przedsiębiorcy otrzymali 72,6 mln zł na dopłaty do wynagrodzeń, 70 mln zł na nieoprocentowane pożyczki, 36,5 mln zł na dofinansowanie kapitału obrotowego i 8,3 mln zł na tzw. bon antywirusowy. W sumie z tych różnych form pomocy skorzystało do tej pory ponad 10 tys. firm.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1215 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39