Przy budowie drogi odkryto masowe groby

2018.10.30 10:49
W trakcie prac, które mają zmodernizować drogę wojewódzką nr 645 na wysokości wsi Mątwica (trasa Łomża - Nowogród), okazało się, że w tym miejscu znajdują się masowe groby. Prawdopodobnie pochowano tu żołnierzy 18. Dywizji Piechoty.
Przy budowie drogi odkryto masowe groby
Fot: Stowarzyszenie "Wizna 1939"

Podczas budowy drogi z Łomży do Nowogrodu (na wysokości wsi Mątwica) dokonano zaskakującego odkrycia.

Zbadano teren, gdzie prowadzone są prace drogowe, a w sąsiedztwie zdążono już położyć asfalt. Okazało się, że w tym miejscu znajdują się masowe groby. Szczątki mogą należeć do żołnierzy 18. Dywizji Piechoty, którzy walczyli pod Nowogrodem we wrześniu 1939 r. Do tej pory odnaleziono fragmenty szkieletów 17 osób oraz zabytki i inne obiekty wymagające poszerzenia zakresu badań.

Tym samym zakończył się pierwszy etap archeologicznych badań ratunkowych, które realizowała ekipa Michała Grabowskiego przy współpracy wolontariackiej ze Stowarzyszeniem "Wizna 1939" i Muzeum Dom Rodziny Pileckich.

- Pierwszy etap badań został zakończony, czekamy na decyzję konserwatora z łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku – podkreśla Marcin Sochoń, wiceprezes, rzecznik Stowarzyszenia "Wizna 1939".

Społecznicy czekają więc i liczą, że prace drogowców zostaną wstrzymane na dłużej, tak żeby można było dokończyć prace archeologiczne.

To nie pierwsza ekshumacja prowadzona w tym miejscu. Takie działania podejmowano tu w latach 70.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1585 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39