Przy przystankach nie powinno być pasów zieleni? Społecznik radzi, by wyłożyć je kostką

2022.08.22 13:47
Pas zieleni przy przystanku autobusowym może sprawić nie lada problem osobie z niepełnosprawnościami - w przypadku, gdy kierowca zatrzyma się poza wyznaczonym do tego miejscem. Czy pozbycie się pasa zieleni i przesunięcie przystanku pomoże?
Przy przystankach nie powinno być pasów zieleni? Społecznik radzi, by wyłożyć je kostką
Fot: Tomasz Hołowienko

Przystanek Białostockiej Komunikacji Miejskiej nr 508 Wyszyńskiego/Wyszyńskiego według członka białostockiej młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości powinien zostać przesunięty.

- Około dwóch tygodni temu byłem świadkiem sytuacji, w której dwa autobusy BKM przyjechały w tym samym momencie na przystanek nr 508 przy ul. Wyszyńskiego. Pierwszy z autobusów był dłuższy (przegubowy) a drugi był krótszy. Z racji tego, iż autobus poprzedzający miał większe gabaryty, musiał wyjechać poza wyznaczone miejsce postoju na jezdni, czyli za przystanek, aby udostępnić miejsce autobusowi z tyłu - relacjonuje Tomasz Hołowienko z Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości Białystok.

Przed przystankiem znajduje się dość szeroki pas zieleni, z którym z pewnością osoby sprawne sobie poradzą - gorzej mają osoby z niepełnosprawnościami, w szczególności na wózkach inwalidzkich.

- I właśnie z tego autobusu w pewnym momencie musiała wysiąść osoba na wózku. Oczywiście kierowca rozłożył podest, lecz problem zaczął się wtedy, gdy ta osoba chciała się przedostać na chodnik. Musiała w pierwszej kolejności przemierzyć przez nierówny, wyboisty pas zieleni. Na szczęście po chwili zmagań udało się dla tej osoby wydostać z wertepów, lecz widać było, że miała z tym trudności. Dodatkowo pasażerowie z autobusu następującego, który zatrzymał się tuż za samym przejściem dla pieszych, przy wysiadaniu oraz wsiadaniu do autobusu, musieli przeciskać się pomiędzy słupkami drogowymi typu U-12b, ponieważ zwyczajnie zabrakło miejsca na przystanku dla 2 autobusów - kontynuuje Tomasz Hołowienko.

W związku z tą sytuacją, społecznik złożył wniosek do prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego z prośbą o przesunięcie tego przystanku około 10 m dalej, a także o wyłożenie kostki brukowej na kawałku zielonego pasa.

- W ramach rekompensaty utraconej zieleni, można posadzić piękne drzewo, które na pewno schroni pasażerów przed upałem - uważa. - Ta inwestycja nie jest pierwszoplanowa, ale niezwykle ważna i myślę, że miasto stać na trochę kostki brukowej i drzewko - dodaje Hołowienko.

Członek białostockiej młodzieżówki PiS dodatkowo skierował pytanie, "czy prezydent miał świadomość o tej sprawie oraz czy występują takie same problemy na innych przystaniach".

- Chciałbym, aby mieszkańcy Białegostoku czuli się bezpiecznie w naszym mieście i mogli w sposób komfortowy korzystać ze wszystkich wspólnych dóbr - tłumaczy społecznik i dodaje: - Silny samorząd musi być namacalny, a nie jak dotychczas tylko na banerach.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
GRYM Sp. z o.o.
GRYM Sp. z o.o.ul. Hurtowa 4 lok. M3
15-399 Białystok
www.grym.net

Więcej informacji
1036 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39